Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie

W Kruszwicy na jeziorze Gopło odbyły się wioślarskie Mistrzostwa Polski Juniorów. W imprezie, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Płocka oraz PKN Orlen, wystartowali reprezentanci Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce. W mistrzostwach wystartowało 21 zawodników PTW, w tym 10 uczniów SMS.
Spośród siedmiu płockich osad, startujących w najważniejszych dla tej kategorii wiekowej regatach, trzy stanęły na najniższych stopniach podium, zdobywając brązowe medale.
Już w pierwszym finale dwójek bez sterniczki zawodniczki z Płocka: Oliwia Nowakowska i Ola Kołodziejska wystartowały najszybciej ze wszystkich i uzyskały prowadzenie w stawce. Jednak po 1000 metrów, czyli w połowie dystansu, wyraźnie osłabły i straciły prowadzenie na rzecz osady z UKS Ateny Wałcz. Tuż przed metą wyprzedziła je jeszcze osada AZS-u Toruń. Brązowy medal okazał się maksimum, które były w stanie zrobić tego dnia.
Drugi brązowy medal zdobył Janek Domeradzki, który musiał najpierw przejść przez gęste sito eliminacji. Na początku startował w przedbiegach, potem w półfinałach, by wreszcie walczyć o medal.
Dla płockiego zawodnika udział w Mistrzostwach Polski był przerywnikiem w przygotowaniach do Mistrzostw Świata. – Janek nie był w Kruszwicy w swoim szczycie formy. Najważniejszy dla niego start będzie dopiero za trzy tygodnie. W podobnej sytuacji była nasza skifistka Wiktoria Dziwota, która w finale zajęła piąte miejsce, pokonując 17 zawodniczek z Polski – tłumaczy prezes PTW Jacek Karolak.
Wioślarze z czwórki ze sternikiem: Kamil Krusiewicz, Michał Bałdyga, Igor Skowyrski, Mateusz Łęgowik i sternik Kuba Opasiński wywalczyli trzeci brąz. Płocka osada uległa na mecie rywalom z bydgoskiego LOTTO oraz toruńskiego AZS – UMK.
Poza osadami medalowymi w zawodach startowała również druga czwórka ze sternikiem i ósemka. Obie osady zajęły piąte miejsca w wyścigach finałowych.
Trenerami medalowych osad są: Piotr Sałkowski, Jacek Karolak i Krzysztof Kaliński.
Większość zawodników startujących w kategorii junior ma teraz odpoczynek i regeneruje siły przed następnym sezonem. Z kolei najlepsi bezpośrednio z Mistrzostw Polski pojechali na drugą część obozu do Centralnego Ośrodka Sportu w Wałczu, gdzie przygotowują się z reprezentacją Polski juniorów na najważniejszą imprezę międzynarodową.
Tegoroczne mistrzostwa świata juniorów odbędą się w czeskich Racicach. Wśród reprezentantów Polski jest Janek Domeradzki, za którego trzymajmy kciuki. Wiktoria Dziwota wystartuje w tym samym czasie w składzie polskiej czwórki podwójnej. O medale walczyć będzie na regatach międzynarodowych Coupe de la Jeunesse w irlandzkim Coork.

Jol.
fot. Archiwum PTW

Zobacz kolejny artykuł

Karnety czekają na kibiców

Pierwszy tegoroczny mecz przy Łukasiewicza 34 odbędzie się już 10 lutego. Rywalem Nafciarzy będzie Legia …