Maciej Gębala w Lipsku

Tylko do końca sezonu Maciej Gębala będzie zawodnikiem Orlen Wisły. Zarząd klubu przyjął propozycję SC DHfK Leipzig, by od nowego sezonu płocki kołowy występował w barwach 8. drużyny I Bundesligi. – To spełnienie mojego marzenia, by grać w najlepszej lidze świata. Młodzi piłkarze powinni podejmować takie decyzje i wyjeżdżać. To jest dobre dla nich i dla reprezentacji – powiedział Maciej Gębala.
24-letni zawodnik propozycję z Lipska otrzymał w lutym. Ponieważ jego kontrakt miał obowiązywać jeszcze przez sezon, niemiecki klub wykupił kołowego. – Jedynym argumentem na rzecz zmiany barw klubowych był fakt, że wrócę do niemieckiej ligi. Tam będę mieć ogromne szanse i możliwości. Każdy mecz jest rozgrywany na wysokim poziomie. Fizyczność Bundesligi jest tym, co przekonało mnie o zmianie barw klubowych – zapewnił Gębala.
Starszy z braci Gębalów rozpoczął karierę sportową w Gdyni. W 2013 roku po raz pierwszy zdecydował się na wyjazd do Niemiec, do SC Magdeburg, skąd został wypożyczony do III ligi. W 2014 roku wrócił do Magdeburga i w barwach klubu rozegrał 15 meczów w Bundeslidze. Wziął także udział w dwóch spotkaniach EHF Cup.
W 2016 roku podpisał 3-letni kontrakt z SPR Wisła Płock, w której przez dwa lata występował na pozycji kołowego w najwyższej krajowej klasie rozgrywkowej oraz w Lidze Mistrzów.
– Spełniło się moje marzenie. Zawsze chciałem wrócić do Bundesligi. W podjęciu decyzji pomógł mi trener Michael Biegler, który kilka lat temu wprowadzał mnie do reprezentacji Polski. Młodzi zawodnicy powinni podejmować takie decyzje i wyjeżdżać. To jest bardzo dobre dla nich i dla reprezentacji. Ale w Płocku nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. Mamy z kolegami ważne zadanie do wykonania: zdobycie mistrzostwa Polski – zapowiedział zawodnik.
Zarząd klubu wcześniej podjął decyzję, że po sezonie rozstanie się z Igorem Żabicem, który w czerwcu 2017 roku w trybie pilnym został ściągnięty do Płocka, po tym jak kontrakt z klubem rozwiązał Tiago Rocha.
W nowym sezonie na pozycję kołowego klub sprowadzi Renato Sulica. Po odejściu Gębali SPR Wisła Płock zdecydowała, że w klubie na dwa lata jednak zostanie Słoweniec.
– Igor świetnie zaprezentował się podczas tegorocznych mistrzostw Europy, pokazał, że jest skuteczny w obronie, w ataku, wykonywał też rzuty karne. Myśleliśmy o tym, by Igor grał w Płocku, ale po podpisaniu umowy z Sulicem mieliśmy zamiar zrezygnować z jego usług. W zaistniałej sytuacji decyzję zmieniliśmy i Żabic zostaje – powiedział dyrektor sportowy Michał Zołoteńko.
W Płocku zostaje młodszy brat Macieja Gębali, Tomasz. – Wcześniej pomagaliśmy sobie, we dwóch było łatwiej zaadaptować się w nowym miejscu. Tomek jest dorosły, na pewno sobie poradzi. Gdyby jednak okazało się, że zechce wrócić do Bundesligi, na pewno mu w tym pomogę – zapowiedział starszy Gębala, który w barwach płockiego klubu rozegrał 84 mecze i zdobył 135 bramek.

Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Tylko tak dalej!

W minioną sobotę rozegrana została ostatnia seria spotkań rundy zasadniczej Ekstraklasy. Wisła Płock, zajmująca od …