Edmund Stańczak – rekordzista w ilości startów

Edmund Stańczak, wiceprezes Klubu Płock Biega No Age Limit jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych biegaczy, a także rekordzistą wśród płockich zawodników w ilości startów. Od roku 1996 roku, czyli od 22 lat nieprzerwanie startuje w biegach ulicznych na terenie kraju i za granicą, gdzie reprezentuje nasze miasto.
Fachowcy doskonale wiedzą, że aktualnie Edmund Stańczak jest jednym z najlepszych zawodników w Polsce w kategorii wiekowej M-60. Na dodatek jest zawodnikiem konsekwentnym. Zaplanował, że w marcu 2019 roku pobiegnie swój 50. jubileuszowy maraton. Na miejsce tego wyjątkowego startu wybrał Jerozolimę.
– Sport w moim życiu był zawsze bardzo ważny. W młodości grywałem w piłkę nożną w drużynach zakładowych. Trenowałem też kolarstwo, które porzuciłem na rzecz biegania. Początkowo niezbędne informacje, jak trenować zdobywałem od bardziej doświadczonych biegaczy – zdradza.
Od lat trenuje 24 dni w miesiącu, przebiegając średnio każdego dnia dystans około 15 km. Talent i praca przyniosły szybko efekty w postaci przebiegnięcia maratonu w Krakowie poniżej 3 godzin, a dokładnie 2 godz 58 min, co do tej pory udało się tylko kilku zawodnikom z Płocka. Maraton w Krakowie pozostaje jego ulubioną imprezą. Jako jeden z nielicznych zawodników w Polsce ukończył wszystkie 17 edycji.
Edmund Stańczak jest rekordzistą wśród płockich biegaczy w ilości startów. Jak przyznaje, startuje w biegach ulicznych i górskich na dystansach od 5 km do ultramaratonu średnio 25-30 razy w jednym roku. Wylicza, że w 70 proc. swoich startów staje na podium w swojej kategorii wiekowej. Na potwierdzenie pokazuje zgromadzoną w domu ogromną kolekcję zdobytych nagród, pucharów i medali za udział w biegach nie tylko w kraju.
Bardzo lubi też startować w największych imprezach biegowych w Europie. Na razie zaliczył maraton we Frankfurcie, Berlinie, Atenach, Koszycach i Barcelonie.
Zapytany o plany odpowiada, że absolutnie nie zamierza ograniczać swoich startów. Obecnie trenuje i startami w biegach „zimowych” w Warszawie, Trzemesznie i Wiązowej zamierza przygotować się do swojego jubileuszowego 50. maratonu.
Koledzy klubowi podkreślają w szczególności niesamowitą pracowitość, życzliwość i skromność Edmunda Stańczaka. Pomimo tylu startów i treningów znajduje czas na pracę społeczną na rzecz swojego Klubu oraz organizację biegów ulicznych.

Jol.
fot. archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Piłkarze ręczni wracają do gry

Najpierw Piotrkowianin Po przerwie na reprezentację wracają do gry piłkarze ręczni Superligi. Przypomnijmy, że pierwsza …