Edmund Stańczak dotrzymał słowa

Zawodnik Klubu Płock Biega No Age Limit Edmund Stańczak dotrzymał słowa i z bardzo dobrym wynikiem ukończył swój najtrudniejszy w karierze 50. maraton.

Zapytany na mecie, dlaczego wybrał akurat ten maraton jako 50 w swojej karierze, odpowiedział. – Wobec Jerozolimy i Izraela nie można pozostać obojętnym. Skomplikowany aspekt polityczny, wielowiekowa historia narodu Izraela, medialne informacje dotyczące konfliktów zbrojnych w tym rejonie oraz nasza polska perspektywa wielowiekowej koegzystencji w jednym państwie – wszystko to sprawia, że słowa Izrael, Żydzi, Palestyna – mało kogo w naszym kraju pozostawiają obojętnym. Tym mocniej podziałała na moją wyobraźnię możliwość pojechania do kolebki chrześcijaństwa i przebiegnięcia maratonu właśnie tam, a nie gdzie indziej. Było mi raźniej, ponieważ do Izraela pojechał ze mną maratończyk, prezes Klubu Bogdan Makowski, który poznał tę trasę maratonu dwa lata temu.
Jerozolimski maraton może być zaliczany do biegów górskich. Jest bardzo trudny, i to od samego początku. Praktycznie na całej trasie nie ma odcinków płaskich, ciągłe podbiegi i zbiegi są bardzo wyczerpujące. Ale w tym maratonie nie chodzi tylko o czas. Ten bieg trzeba smakować urodą wszystkich miejsc, w które maratońska trasa prowadzi biegaczy. Start obok Knessetu, niezapomniana panorama miasta widoczna ze wzgórza uniwersyteckiego, wbieg na Stare Miasto bramą Jaffy, cytadela, bieg wzdłuż linii tramwajowej, którą zbudowano w miejscu, gdzie do roku 1967 znajdowała się granica podzielonego między dwie religie miasta.
Na dodatek obok biegli zawodnicy z całego świata. – Wszystko to robi niesamowite wrażenie. Meta na niebieskim dywanie w parku Sahera i owacje od zgromadzonych kibiców i spikera zawodów. To warto było przeżyć – zapewnia E. Stańczak.
Zawodnicy Klubu Płock Biega No Age Limit na mecie zameldowali się kolejno: 473 miejsce wśród mężczyzn Edmund Stańczak czas (4: 11,26), 857 miejsce Bogdan Makowski czas (4: 46,41).

Jol.
fot. archiwum

Zobacz kolejny artykuł

Młodzi lekkoatleci z PTT Delta Płock poprawiają wyniki

W mistrzostwach Polski sztafet w Krakowie wystartowała reprezentacja PTT Delta, Sekcja Lekkoatletyczna. Zawodniczki ze sztafety …