Dariusz Jakubowski i Dariusz Kiełbasa przed kolejnym wyzwaniem

Przed biegaczami maraton na pustyni
Kilka miesięcy temu na łamach Tygodnika Płockiego pisaliśmy o niezwykłym wyczynie płocczanina Dariusza Jakubowskiego i gąbinianina Dariusza Kiełbasy, którzy wystartowali i dobiegli do mety w zimowym maratonie Baikal Ice Marathon na dalekiej Syberii.
Obaj panowie pokonali ponad 42 km w ekstremalnych warunkach, po lodzie zamarzniętego Bajkału. Musieli walczyć nie tylko z dystansem, ale także z trudnościami i własnymi słabościami.
Bieg po Bajkale był sprawdzianem ich możliwości na niezwykłej trasie. Już wiedzą, co to naprawdę niska temperatura i zamarznięta tafla jeziora. Trudno się więc dziwić, że zaczęli szukać kolejnego wyzwania.
I znaleźli. 17 listopada wystartują w nie mniej ekstremalnym biegu. – Tym razem wymyśliliśmy sobie start na trasie pustynnego maratonu w Izraelu. Desert Marathon 2017 rozgrywany jest na pustyni Negef nad Morzem Czerwonym. Start i meta maratonu usytuowane są w miejscowości Ejlat – tłumaczy D. Jakubowski.
Ze względu na panujące na pustyni wysokie temperatury start do maratonu przewidziany został w piątek o świcie. – Temperatura oraz nawierzchnia kamienisto-żwirowo-piaszczysta dają pewność, że nie będzie to łatwa przebieżka – zapewnia biegacz.
Przygotowania do maratonu trwały kilka miesięcy. Dariusz Jakubowski biegał w okolicach miasta, starając się znaleźć trasy o podobnej nawierzchni jak do maratonu. Niestety w ostatnich tygodniach były zbyt niskie temperatury, by przyzwyczaić organizm do funkcjonowania w ekstremalnych warunkach.
– Dla biegacza maratonu, a przynajmniej dla mnie, optymalna temperatura to 8–10 st. C. Na pustyni będzie na pewno powyżej 20 st. Mam nadzieję, że przy wsparciu kibiców z Płocka będę w stanie pokonać dystans. Oczywiście po powrocie do kraju podzielę się swoimi doświadczeniami – zapowiedział D. Jakubowski.
Start w maratonie na pustyni w Izraelu, obok Dariusza Jakubowskiego i Dariusza Kiełbasy, zapowiedziało także około dziesięciu polskich biegaczy.
Wyjazd będzie możliwy dzięki współpracy z Urzędem Miasta Płocka. Jol.

 

Zobacz kolejny artykuł

Piłkarze ręczni wracają do gry

Najpierw Piotrkowianin Po przerwie na reprezentację wracają do gry piłkarze ręczni Superligi. Przypomnijmy, że pierwsza …