Zajrzyj do regionaliów

Dziesięć tysięcy opisów. Takim imponującym wynikiem może pochwalić się Sierpecka Baza Regionaliów biblioteki miejskiej. Tworzą ją artykuły o sierpeckich rodach, wydarzeniach, obiektach, miejscach. Od niedawna zbiory zwane także „sierpcianami“ dostępne są także w internetowym wydaniu.
Ta ostatnia możliwość, jak mówi Magdalena Staniszewska, pracownik czytelni MBP odpowiedzialny właśnie za przygotowywanie opisów do bazy regionaliów, to wyjście do mieszkańców Sierpca. – Chcemy, aby owe regionalia, a więc publikacje książkowe, artykuły z czasopism, dokumenty życia społecznego i szereg innych zbiorów, nie były dla mieszkańców Sierpca tylko zamkniętymi w bibliotecznym archiwum dokumentami. Książnica uruchomiła na swojej stronie internetowej katalog, który ułatwia odszukanie i dotarcie do publikowanych materiałów traktujących o Sierpcu, sierpeckich rodach, osobach tworzących lokalne dzieje, wydarzeniach, obiektach, zjawiskach i wielu innych – mówi Magdalena Staniszewska.
Dzięki temu wiedza o przeszłości i teraźniejszości lokalnej społeczności jest w każdej chwili i dla każdego dostępna. Biblioteka miejska gromadzeniem, opracowywaniem i upowszechnianiem regionaliów zajmuje się od kilkudziesięciu lat. W sieci dostępna jest od 1 czerwca 2007 roku. W ostatnich dniach przekroczyła imponującą liczbę 10 tysięcy wprowadzonych opisów dokumentów. Nad uzupełnianiem bazy każdego dnia czuwają pracownice czytelni: Magdalena Staniszewska i Ewa Karolewska. I jak mówią, jest to praca wykonywana w chwili wolnej od obsługi czytelników i organizacji imprez. Katalog regionaliów zawiera zarówno opisy dokumentów ukazujących się na bieżąco, jak i tych archiwalnych sprzed kilkudziesięciu lat. – Całość jest przygotowana tak, aby użytkownikom maksymalnie ułatwić korzystanie z katalogu. Zastosowano w nim szereg kryteriów wyszukiwania. Dany dokument odnaleźć można poprzez wpisanie w odpowiednie pole jego tytułu lub autora, można również wpisać jedno ze słów z tytułu, tytuł poszukiwanego czasopisma lub rok, z którego wydarzenia nas interesują. Najczęściej wykorzystywanym polem wyszukiwania jest hasło przedmiotowe. Wystarczy wpisać interesujące nas nazwisko, wydarzenie lub nazwę własną i po kilku sekundach na ekranie monitora ukaże się opis każdego wprowadzonego do bazy dokumentu na dany temat – przedstawia szczegóły wyszukiwania niezbędnych informacji Magdalena Staniszewska.
Praca sierpeckiej Biblioteki Miejskiej na rzecz upowszechniania wiedzy o Sierpcu i ziemi sierpeckiej to nie tylko tworzenie katalogu regionaliów. Biblioteka od lat słynie z organizacji imprez promujących sierpeckich twórców i lokalną tematykę. Organizuje też promocje książek, spotkania autorskie z lokalnymi pisarzami, konkursy literackie, wystawy o tematyce lokalnej z wykorzystaniem własnych zbiorów wraz z komentarzem słownym, prelekcje na tematy lokalne. Książnica wydała w ramach serii „Biblioteka Sierpecka” wiele wartościowych publikacji na czele z bezcennymi „Wspomnieniami sierpczan”, „Sierpeckimi niezapominajkami” A. Jankowskiego, a oprócz nich sierpeckie biografie, książki o historii sierpeckiego sportu, historii browarnictwa w Sierpcu, tomiki poetyckie lokalnych twórców.
Należy zaznaczyć, że większość wydanych do tej pory sierpeckich publikacji książkowych, jak i artykułów historycznych w lokalnych periodykach powstało w oparciu o zgromadzone w bibliotece materiały.     (rad)

Zobacz kolejny artykuł

Licealiści z Sierpca walczą o indeksy

Czwórka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu wystartowała w finale Ogólnopolskiego Konkursu …