Za cyfrowe inspiracje

Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu znalazł się w gronie laureatów nagrodzonych w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni”. Dyplomy zostały wręczone podczas II Ogólnopolskiego Konwentu Cyfrowobezpieczni. pl. Odebrały go Aneta Kaczyńska, szkolny mentor i koordynator konkursu, oraz Anna Wróblewska.
Tegoroczny konwent organizowany był pod hasłem ,,Szkoła Inspirująca Cyfrowo!”. – Był okazją do tego, aby po roku działań podzielić się doświadczeniami z realizacji projektu, podsumować kolejny etap oraz zdobyć nowe inspiracje i motywację do dalszej pracy – mówiła reprezentująca sierpecki Ekonomik na konwencie Aneta Kaczyńska. I dodała, że uczestnicy mieli również okazję do tego, by porozmawiać o zadaniach szkoły w kontekście kształtowania odpowiednich postaw związanych z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii i jak dobrze wykorzystać potencjał technologiczny w celu podniesienia jakości edukacji. – Mogliśmy także zaprezentować swoje działania konkursowe na forum konwentu.
Podczas prezentacji szkoły Aneta Kaczyńska nie tylko podkreśliła ogromne zaangażowanie uczniów, którzy niezwykle kreatywnie starali się podejść do tematu cyberbezpieczeństwa, ale także zwracała uwagę na korzyści płynące z udziału w konkursie.
Projekt pozwala poznać różne aspekty bezpieczeństwa w sieci, a także gry dla uczniów stworzone na potrzeby projektu Cyfrowobezpieczeni. pl, będące idealnym wsparciem w edukacji. O tym była także mowa podczas konwentu. Uczestnicy podkreślali znaczenie zagadnień z zakresu psychologii społecznej oraz komunikacji dotyczące fenomenu „fake newsów”, o których opowiadały między innymi prof. Barbara Wiśniewska-Paź z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Alicja Defratyka z Agencji Informacyjnej NEWSERIA, przybliżając przy tym uczestnikom sposoby na to, jak można uwrażliwiać dzieci i młodzież na nieprawdziwe informacje publikowane w Internecie.
O projekcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej opowiadali przedstawiciele Naukowo-Akademickiej Sieci Komputerowej, którzy wskazali na najważniejsze zyski szkół uczestniczących w tym projekcie – tak techniczne, jak i edukacyjne. Natomiast problem szkód, jakie może wywołać niepożądana działalność hakerska, poruszyli specjaliści z firmy Exatel. Niezwykłe emocje wzbudził także pokaz autentycznego ataku hakerskiego na komputer, w wyniku którego „hakerowi” udało się zdobyć hasła zapisane w przeglądarce.
Drugi dzień konwentu poświęcony był w całości pracy warsztatowej. – II Konwent projektu Cyfrowobezpieczni.pl był nie tylko doskonałą okazją do tego, aby porozmawiać o działaniach projektowych i poznać osoby aktywnie je realizujące, ale przede wszystkim szansą na to, aby podyskutować na temat fundamentalny – bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Jesteśmy pewni, iż wnioski z dyskusji, prezentacji i warsztatów wzbogacą naszą wiedzę tak, abyśmy możliwie najlepiej jako szkoła kształtowali świadomość o cyberbezpieczeństwie – powiedziała Aneta Kaczyńska, szkolny mentor cyberbezpieczeństwa.

Opr. rad

Zobacz kolejny artykuł

Powstaje pierwszy sierpecki żłobek

Trwają prace remontowe budynku dla pierwszego sierpeckiego żłobka. Docelowo z opieki korzystać tu będzie 24 …