Wystawa prac Wojciecha Witkowskiego

Sto dwadzieścia obrazów ukazujących przyrodę, znajome pejzaże i portrety tworzy najnowszą wystawę prac Wojciecha Witkowskiego. Na spotkanie z twórczością sierpeckiego malarza można wybrać się do Ratusza.
Najnowsza wystawa jest spotkaniem z plenerami chętnie malowanymi przez Wojciecha Witkowskiego. To zapowiada już zresztą tytuł wystawy: „Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Adama Witkowskiego”. Ekspozycję tworzy prawie 120 prac z różnych okresów twórczości artysty. Wśród nich zobaczyć można pejzaże, portrety, abstrakcje i dzieła ukazujące świat przyrody oraz zwierzęta, wśród których przeważają najchętniej malowane przez Witkowskiego konie.
Ta wystawa jest kolejną prezentującą dorobek sierpeckich artystów. Wcześniej w Ratuszu można było oglądać prace Wojciecha Webera i Edmunda Szpanowskiego. Podczas otwarcia wystawy wzruszony autor dziękował wszystkim gościom za przybycie. Szczególne podziękowania skierował zaś do żony, która wspiera go od początku działalności artystycznej. Wspomniał też o swoich marzeniach i dodał, że jednym z nich było pragnienie zaprezentowania swojej twórczości w salach sierpeckiego ratusza.
Większość prac zaprezentowanych na wystawie autor wykonał olejami i akrylami. Całość ekspozycji jest ułożona tak, że prezentuje drogę twórczą artysty, jego wybory, rozwój zainteresowań i technik plastycznych. Tematyka, jak mówiono podczas otwarcia wystawy, pozwala oglądającym wędrować po różnych miejscach, w których czas płynie zdecydowanie wolniej. Wojciech Witkowski mówiąc o swoich pracach zaznacza, że mają one przede wszystkim ukazać piękno natury i zjawisk często pozostających niezauważonymi. Powstają zazwyczaj w plenerze, gdzie artysta najchętniej lubi pracować. Największą przyjemność sprawia mu malowanie koni. Ta fascynacja to ukłon w stronę wspomnień z dzieciństwa i dziadka malarza, byłego ułana. Jak mówi Wojciech Witkowski jego styl stanowi skrzyżowanie 3 kierunków malarskich: impresjonizmu – z powodu pragnienia odwzorowania chwili, ekspresjonizmu – każde z jego dzieł wynika z emocji oraz koloryzmu – barwy są bowiem podstawowym środkiem artystycznym jego obrazów. Wystawa wzbogacona została zdjęciami wyświetlanymi na ekranach ukazującymi proces twórczy Witkowskiego.
Wojciech Adam Witkowski od urodzenia mieszka w Sierpcu. Maluje od wielu lat, głównie portrety, pejzaże, martwą naturę i przyrodę. Tworzy w różnych technikach malarskich, najchętniej jednak sięga po farby olejne, akwarele oraz pastele. W ostatnich latach często używa również farb akrylowych. Witkowski jest absolwentem Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku plastyka i historia sztuki w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, studia podyplomowe z zakresu malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest członkiem Grupy Plastycznej Dorosłych IMPRESJA działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu oraz grupy plastycznej ASPekt zrzeszającej absolwentów studiów podyplomowych kierunku malarstwo i rysunek łódzkiej ASP. Uczestniczył w kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich. Wielokrotnie wygrywał, był nagradzany i otrzymywał wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach plastycznych w kategorii dorosłych twórców. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych, między innymi w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, w galerii Klubu Wojsk Lądowych w Warszawskiej Cytadeli, w Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie, w OFF Galerii Piotrkowska w Łodzi i w wielu, wielu innych. Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech, Hiszpanii, Czechach. Popularyzuje działalność artystyczną wśród dzieci i młodzieży, współorganizując konkursy plastyczne, a także zajęcia oraz warsztaty dla uzdolnionych plastycznie uczniów.

rad
fot. MWM Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Mazowieckie święto plonów

W Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędą się tegoroczne dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. …

Integracja, zabawa i folklor

W Muzeum Wsi Mazowieckiej Po raz jedenasty w sierpeckim skansenie odbyło się wyjątkowe spotkanie. Kilkaset …