Najnowsze informacje

W skansenie już święta

Bożonarodzeniowy nastrój i prawdziwie świąteczna atmosfera już zagościła w Muzeum Wsi Mazowieckiej. O tym, że Gwiazdka już niebawem, przypominała otwarta uroczyście w skansenie wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
Od wielu lat sierpeckie muzeum za sprawą okolicznościowych wystaw przypomina o tradycji, jej historii, zwyczajach i obrzędach. Wyjątkowe miejsce zajmuje czas Bożego Narodzenia, najpiękniejszy i jednocześnie najbogatszy w tradycję. – Muzeum od lat stara się, by rodzima tradycja żyła wśród nas. Jest to możliwe między innymi za sprawą przygotowywanych wystaw. Jedną z nich jest właśnie ekspozycja „Boże Narodzenie na Mazowszu”, którą można będzie oglądać do końca lutego przyszłego roku – mówi Agnieszka Jezierska-Chalicka z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
O zwyczajach, także tych nieco już zapomnianych, mówił gościom uczestniczącym w otwarciu wystawy dyrektor skansenu Jan Rzeszotarski. Motywem nadrzędnym i jednocześnie spinającym w klamrę wszystkie elementy wystawy był wieczór wigilijny. Nakryte sianem i białym obrusem stoły zastawione wigilijnymi potrawami zdawały się już tylko czekać na to, aż zasiądą do nich gospodarze. W jednej z izb zwiedzający zobaczyli grupy kolędnicze z gwiazdą, z szopką, Trzema Królami oraz Herodami, które według tradycji odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw. Ekspozycja prezentuje również zajęcia gospodarskie wykonywane w adwencie i domowe przygotowania do świąt: łuskanie fasoli, pieczenie chleba, a nawet przygotowywanie pochodni do wyjścia na pasterkę.
Wystawa prezentowana jest we wnętrzach 10 chałup z przełomu XIX i XX wieku oraz wnętrzach dworu. Tematyka i problematyka bożonarodzeniowa podejmowana była także w okolicznościowych referatach przygotowanych w ramach cyklu: „Daleko, blisko, tuż za miedzą”. Mówili o niej: o. dr Józef Węcławik, o. prof. Jacek Jan Pawlik oraz dr Tadeusz Baraniuk. Spotkanie zakończył koncert kameralny w wykonaniu duetu operowego Justyny Reczeniedi oraz Krystiana Krzeszowiaka – solisty Opery La Scala, przy akompaniamencie Trio Con Passione. Zespół wykonał znane utwory muzyki klasycznej, arie operowe, a także najpiękniejsze polskie kolędy, których nie mogło zabraknąć podczas uroczystości otwarcia wystawy bożonarodzeniowej w MWM w Sierpcu.
Uroczystość miała jeszcze jeden bardzo ważny akcent. Prezes Kongregacji Przemysłowo – Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej w Warszawie Jan Rakowski wyróżnił dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej za szczególne zasługi dla kultury. Decyzję o przyznaniu wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.    (rad)

Zobacz kolejny artykuł

Pierwsze miejsce dla Klaudii

Uczennica klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego, Klaudia Ciemiecka, została laureatką I …

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …