Udany start debiutantów

Ten występ z pewnością uznać należy za jeden z ich najlepszych na międzynarodowej arenie. Dotychczas sierpczanie w starciu z zagranicznymi rywalami w Niemczech, Belgii czy Austrii stanowili raczej tło. Tym razem nawiązali równorzędną walkę i niewiele zabrakło, żeby wygrali swoje pojedynki. Na wyróżnienie zasługują szczególnie debiutanci: Oliwia Perczyńska i Maciek Andrzejczak, którzy po raz pierwszy startowali poza granicami kraju. Oliwi niewiele zabrakło do zwycięstwa, a Maciek wrócił z medalem międzynarodowej imprezy.
Wiosenne walki sierpczanie rozpoczęli od występu w Gent (Belgia), gdzie rozgrywany jest jeden z największych i najstarszych turniejów taekwondo olimpijskiego klasy A (klasa światowa) – Belgian Open. W turnieju wzięło udział 1077 zawodników z całego świata. Zawodnicy KS Taekyon Sierpc wystartowali w nim po raz trzeci. Klub reprezentowała pięcioosobowa ekipa w składzie: Oliwia Perczyńska – 51 kg (kadeci), Angelika Słupecka – 55 kg, Maciej Andrzejczak – 78 kg – juniorzy, Damian Słupecki – 63 kg i Aleksander Dobrzeniecki – 80 kg – w grupie seniorów.
Jako pierwsi w Gent wystartowali Oliwia i Damian. – Oliwia po losowaniu w pierwszym pojedynku spotkała się z reprezentantką Serbii – Andjelą Marić (National Team Serbia). Oliwia zaczęła pojedynek bardzo dobrze, od trafienia na głowę przeciwniczki, co dało jej prowadzenie 3:0. Zawodniczka z Serbii zabrała się jednak do odrabiania strat. Skracała dystans i zdobywała punkty w bliskiej odległości. W drugiej rundzie wynik pojedynku się wyrównał i wynosił 3:3. Oliwia zdobyła jeszcze jeden punkt, ale Serbce udało się zdobyć 2 punkty i cały pojedynek zakończył się wynikiem 4:5 dla reprezentantki Serbii – komentuje występ Oliwii trener i prezes KS Taekyon Sierpc Artur Balcerowski.
Następny do walki przystąpił Damian Słupecki. Jego przeciwnikiem był Anglik Rathod Richard z Klubu Team Taekwondo. Pojedynek był bardzo wyrównany. W trzeciej rundzie rywal przekroczył dopuszczalną liczbę przewinień i przy stanie 5:6 został zdyskwalifikowany. W kolejnej rundzie Damian spotkał się z rozstawionym z nr. 6 zawodnikiem z Argentyny Mauro Crismanichem z Universidad Nacionale de Cordoba. – W tym pojedynku Damian walczył już zdecydowanie lepiej niż w pierwszej walce. Pierwszy uzyskał punkt. Walka była bardzo wyrównana i stała na naprawdę wysokim poziomie. Żaden z zawodników nie potrafił uzyskać przewagi większej niż 1 pkt. Damian uzyskiwał prowadzenie przy stanie 5:4 i 7:6. Argentyńczyk to jednak zawodnik z pierwszej dziesiątki rankingu światowego (8 miejsce). Niestety pojedynek zakończył się rezultatem 9:10 dla Mauro. Szkoda, bo zabrakło naprawdę niewiele. Argentyńczyk w pozostałych pojedynkach nie dał szans swoim rywalom i pewnie zwyciężył całą kategorię wagową – mówił o występie Damiana Artur Balcerowski.
W drugim dniu rywalizacji pierwsza do walki przystąpiła Angelika Słupecka. Przeciwniczką była Iva Baronić, Chorwatka z Taekwondo Club Fox. Trener Balcerowski przyznaje, że Angelika przespała trochę początek walki i w pierwszej rundzie straciła 3 punkty. Ale już w drugiej zmieniła trochę taktykę, runda druga zakończyła się wynikiem 3:3. W trzeciej rundzie doszło do ostrej wymiany kopnięć, lecz punkt zdobyła tylko Chorwatka. Przy stanie 3:4 Angelika chciała jak najszybciej odrobić stratę, lecz nadziała się na kontrę i Chorwatka zdobyła 5 punkt. Chorwatka już do końca walki utrzymała 2-punktową przewagę.
Następnie do pojedynku wyszedł Maciej Andrzejczak, który startował w kategorii open. Do zawodów zgłosiło się tylko 4 zawodników: Holender, Australijczyk i dwóch Polaków, którzy spotkali się w pierwszym pojedynku. Maciek trafił na Patryka Piekarskiego z OS AZS Olsztyn. Mimo kontuzji stopy Maciek walczył cały pojedynek, który ostatecznie przegrał 1:3, i został sklasyfikowany na 3. miejscu.
Ostatni do walki przystąpił Alex (w kategorii – 80 kg, jednej z najmocniejszych kategorii na świecie). Wystartowało w niej 50 zawodników. Alex w pierwszym pojedynku spotkał się z Chorwatem – Dinko Segedinem z Croatia National Taem i szybko uzyskał dwupunktowe prowadzenie. Ten wynik utrzymał do końca I rundy. Chorwat w drugiej rundzie przystąpił do bardziej zdecydowanych ataków, co spowodowało, że Alex przegrał 5:6.
Podsumowując postawę sierpczan w całym turnieju, Artur Balcerowski przyznał, że był to najlepszy występ jego zawodników na arenie międzynarodowej.     rad
fot. KS Taekyon Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Licealiści z Sierpca walczą o indeksy

Czwórka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu wystartowała w finale Ogólnopolskiego Konkursu …