Udany start debiutantów

Ten występ z pewnością uznać należy za jeden z ich najlepszych na międzynarodowej arenie. Dotychczas sierpczanie w starciu z zagranicznymi rywalami w Niemczech, Belgii czy Austrii stanowili raczej tło. Tym razem nawiązali równorzędną walkę i niewiele zabrakło, żeby wygrali swoje pojedynki. Na wyróżnienie zasługują szczególnie debiutanci: Oliwia Perczyńska i Maciek Andrzejczak, którzy po raz pierwszy startowali poza granicami kraju. Oliwi niewiele zabrakło do zwycięstwa, a Maciek wrócił z medalem międzynarodowej imprezy.
Wiosenne walki sierpczanie rozpoczęli od występu w Gent (Belgia), gdzie rozgrywany jest jeden z największych i najstarszych turniejów taekwondo olimpijskiego klasy A (klasa światowa) – Belgian Open. W turnieju wzięło udział 1077 zawodników z całego świata. Zawodnicy KS Taekyon Sierpc wystartowali w nim po raz trzeci. Klub reprezentowała pięcioosobowa ekipa w składzie: Oliwia Perczyńska – 51 kg (kadeci), Angelika Słupecka – 55 kg, Maciej Andrzejczak – 78 kg – juniorzy, Damian Słupecki – 63 kg i Aleksander Dobrzeniecki – 80 kg – w grupie seniorów.
Jako pierwsi w Gent wystartowali Oliwia i Damian. – Oliwia po losowaniu w pierwszym pojedynku spotkała się z reprezentantką Serbii – Andjelą Marić (National Team Serbia). Oliwia zaczęła pojedynek bardzo dobrze, od trafienia na głowę przeciwniczki, co dało jej prowadzenie 3:0. Zawodniczka z Serbii zabrała się jednak do odrabiania strat. Skracała dystans i zdobywała punkty w bliskiej odległości. W drugiej rundzie wynik pojedynku się wyrównał i wynosił 3:3. Oliwia zdobyła jeszcze jeden punkt, ale Serbce udało się zdobyć 2 punkty i cały pojedynek zakończył się wynikiem 4:5 dla reprezentantki Serbii – komentuje występ Oliwii trener i prezes KS Taekyon Sierpc Artur Balcerowski.
Następny do walki przystąpił Damian Słupecki. Jego przeciwnikiem był Anglik Rathod Richard z Klubu Team Taekwondo. Pojedynek był bardzo wyrównany. W trzeciej rundzie rywal przekroczył dopuszczalną liczbę przewinień i przy stanie 5:6 został zdyskwalifikowany. W kolejnej rundzie Damian spotkał się z rozstawionym z nr. 6 zawodnikiem z Argentyny Mauro Crismanichem z Universidad Nacionale de Cordoba. – W tym pojedynku Damian walczył już zdecydowanie lepiej niż w pierwszej walce. Pierwszy uzyskał punkt. Walka była bardzo wyrównana i stała na naprawdę wysokim poziomie. Żaden z zawodników nie potrafił uzyskać przewagi większej niż 1 pkt. Damian uzyskiwał prowadzenie przy stanie 5:4 i 7:6. Argentyńczyk to jednak zawodnik z pierwszej dziesiątki rankingu światowego (8 miejsce). Niestety pojedynek zakończył się rezultatem 9:10 dla Mauro. Szkoda, bo zabrakło naprawdę niewiele. Argentyńczyk w pozostałych pojedynkach nie dał szans swoim rywalom i pewnie zwyciężył całą kategorię wagową – mówił o występie Damiana Artur Balcerowski.
W drugim dniu rywalizacji pierwsza do walki przystąpiła Angelika Słupecka. Przeciwniczką była Iva Baronić, Chorwatka z Taekwondo Club Fox. Trener Balcerowski przyznaje, że Angelika przespała trochę początek walki i w pierwszej rundzie straciła 3 punkty. Ale już w drugiej zmieniła trochę taktykę, runda druga zakończyła się wynikiem 3:3. W trzeciej rundzie doszło do ostrej wymiany kopnięć, lecz punkt zdobyła tylko Chorwatka. Przy stanie 3:4 Angelika chciała jak najszybciej odrobić stratę, lecz nadziała się na kontrę i Chorwatka zdobyła 5 punkt. Chorwatka już do końca walki utrzymała 2-punktową przewagę.
Następnie do pojedynku wyszedł Maciej Andrzejczak, który startował w kategorii open. Do zawodów zgłosiło się tylko 4 zawodników: Holender, Australijczyk i dwóch Polaków, którzy spotkali się w pierwszym pojedynku. Maciek trafił na Patryka Piekarskiego z OS AZS Olsztyn. Mimo kontuzji stopy Maciek walczył cały pojedynek, który ostatecznie przegrał 1:3, i został sklasyfikowany na 3. miejscu.
Ostatni do walki przystąpił Alex (w kategorii – 80 kg, jednej z najmocniejszych kategorii na świecie). Wystartowało w niej 50 zawodników. Alex w pierwszym pojedynku spotkał się z Chorwatem – Dinko Segedinem z Croatia National Taem i szybko uzyskał dwupunktowe prowadzenie. Ten wynik utrzymał do końca I rundy. Chorwat w drugiej rundzie przystąpił do bardziej zdecydowanych ataków, co spowodowało, że Alex przegrał 5:6.
Podsumowując postawę sierpczan w całym turnieju, Artur Balcerowski przyznał, że był to najlepszy występ jego zawodników na arenie międzynarodowej.     rad
fot. KS Taekyon Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Kto najlepszym sportowcem?

Po raz kolejny organizowany jest plebiscyt na najlepszego sportowca Ziemi Sierpeckiej. Najlepsi z najlepszych wybierani …