Uczniowie z Sierpca wybierają studia

fot. PWSZ

Do podjęcia ostatecznych decyzji pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz uczniowie ze szkół sierpeckich i powiatu sierpeckiego mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół wyższych. Ale również dowiedzieć się, jak wykonać profesjonalny makijaż pod okiem samej mistrzyni Polski Renaty Godlewskiej, prawidłowo wykąpać noworodka czy udzielić pierwszej pomocy. Okazją do tego były zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące Targi Edukacyjne.
Tegoroczne spotkanie uczniów i przedstawicieli szkół wyższych odbywało się w sierpeckim liceum już po raz ósmy. Uczniowie klas trzecich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogli sprawdzać i zapoznawać się z ofertą przygotowaną przez czterdziestu wystawców z całej Polski. Obecni byli przedstawiciele reprezentujący ośrodki akademickie w Warszawie, Łodzi, Włocławku, Płocku, Ciechanowie, Bydgoszczy, Toruniu. Tradycyjnie ofertę dla młodzieży zaprezentowali również przedstawiciele urzędów zajmujących się pośrednictwem pracy, doradztwem zawodowym, kształtowaniem kariery zawodowej: Powiatowy Urząd Pracy w Sierpcu, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku, Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Sierpcu. – Cieszy nas, że już po raz ósmy spotykamy się na Targach Edukacyjnych. Imprezie, która już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych szkolnych wydarzeń. Jest doskonałą i sprawdzoną, cenioną przez młodzież formą zdobywania wiedzy o ofercie edukacyjnej szkół wyższych, zasadach rekrutacji, bazie lokalowej, kierunkach kształcenia. Dla wystawców jest ważną formą promocji. Potwierdza to rosnąca z roku na rok liczba wystawców i uczestników targów – mówiła w czasie uroczystego otwarcia dyrektor liceum Ewa Nowakowska.
Pomysł, od początku realizowany z inicjatywy Beaty Karpińskiej, doradcy zawodowego w liceum, chwalili także uczestniczący w targach starosta sierpecki Jan Laskowski i wicestarosta Marek Gąsiorowski. Wstępem do cieszącej się ogromnym zainteresowaniem imprezy było powołanie przed ośmiu laty Szkolnego Ośrodka Kariery. Tegoroczne spotkanie po raz pierwszy odbywało się pod patronatem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Prorektor PWSZ w Płocku ds. nauki i rozwoju doc. dr Ewa Wiśniewska, gratulując organizatorom pomysłu, mówiła:
– To już ósme spotkanie, więc mają państwo duże doświadczenie w organizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Cieszę się, że nasza uczelnia mogła objąć targi patronatem – dodała doc. dr Ewa Wiśniewska.
To są fajne zajęcia
Ofertę zaprezentowało ponad czterdziestu wystawców, wśród których znalazł się między innymi Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki. – Cieszę się, że zdecydowało się zaprezentować tak wiele uczelni. To wyraz szacunku dla naszego powiatu i jego uczniów – powiedział Marek Gąsiorowski, wicestarosta sierpecki.
Stoisko patrona – PWSZ w Płocku – cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Obok tradycyjnej prezentacji oferty w postaci informatorów, ulotek, banerów reklamowych, nie zabrakło też mniej konwencjonalnych metod promocji uczelni. Atrakcje zapewnili wykładowcy i studenci Instytutu Nauk o Zdrowiu. Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze mierzyli ciśnienie, uczyli, jak prawidłowo wykonać resuscytację i wykąpać niemowlę. Licealistów chętnych do nauki nie zabrakło. Rzeszę fanek zyskał jeden z uczniów, który zgodnie ze wskazówkami studentki pielęgniarstwa z wielkim zaangażowaniem bobasa wykąpał, nasmarował oliwką i ubrał. Należy podkreślić, że był to ważący 2,5 kg fantom-noworodek z ruchomą główką i kończynami, bardzo przypominający dziecko. Różnica była jedna, jednak diametralna – bobas nie płakał. Dzięki temu bez skargi przetrwał kilkanaście kąpieli w ciągu kilku godzin. Jedna z uczennic, po „obsłużeniu” noworodka, była bardzo zainteresowana kierunkiem studiów, na którym są „takie fajne zajęcia”.
Oprócz noworodka, ogromnym powodzeniem cieszył się „staruszek” – czyli specjalny kostium, w którym można poczuć się jak osiemdziesięciolatek, któremu trudno się poruszać ze względu na nieruchome stawy, słaby wzrok i słuch. Licealiści, przebrani za osiemdziesięciolatka, z korkami w uszach, goglami psującymi widziany obraz i laską w dłoni uczyli się chodzić.
Zainteresowanych w tajniki kosmetologii wprowadzała Wyższa Szkoła Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Przy stoisku można było wykonać zabieg parafinowy na dłonie, dowiedzieć się, jak dbać właściwie o skórę oraz zobaczyć, jak wykonuje profesjonalny makijaż mistrzyni Polski w makijażu Renata Godlewska. Targom towarzyszyły warsztaty dla klas trzecich prowadzone przez trenerów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu nt. „Techniki szybkiego zapamiętywania i uczenia się”. Obsługą organizacyjną targów zajęła się klasa IIg pod opieką nauczyciela Jarosława Czarnomskiego. Podsumowując tegoroczną edycję targów, organizatorzy zaznaczali, że dzięki tej imprezie przyszłe wybory edukacyjne młodzieży będą celowe i słuszne. Mniej będzie nietrafionych decyzji, pomyłek i błędów.     (rad)

Zobacz kolejny artykuł

Licealiści z Sierpca walczą o indeksy

Czwórka uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu wystartowała w finale Ogólnopolskiego Konkursu …