Tysiąc osób malowało skansen

Rekordową liczbę prac nadesłali uczestnicy trzeciej edycji konkursu plastycznego „Jesienny pejzaż wsi”. Swoje artystyczne propozycje przygotowało aż 1006 osób. Nagrodzono 36 najlepszych.
Do ukazania całego piękna muzealnych plenerów organizatorzy konkursu zaprosili dzieci i młodzież już po raz trzeci. – Uczestnicy mogli zgłosić maksymalnie dwie prace wykonane techniką rysunku, malowanki lub kolażu. Widać, że nie zabrakło twórczej inwencji i talentu – mówi Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym prace były oceniane w szkołach i placówkach kulturalno-oświatowych, których wychowankami są młodzi autorzy. W drugim komisja konkursowa powołana przez dyrektora MWM decydowała o wyborze laureatów. W tym roku nie było to łatwe zadanie ze względu na ogromną liczbę prac. Nadesłano ich 1006 ze 133 instytucji oświatowych oraz kulturalnych regionu Mazowsza. Skansen malowali przedstawiciele ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, szkół specjalnych, pracowni artystycznych, ognisk pracy pozaszkolnej, domów kultury, a nawet zakładów opieki zdrowotnej. – Cieszy fakt, że w konkursie liczne grono uczestników stanowili uczniowie mający skansen „w zasięgu ręki”: z Mochowa, Gójska, Szczutowa, Borkowa Kościelnego, Ligowa, Lutocina, Słupi, Zawidza Kościelnego czy Brudzenia. Cieszymy się, że muzeum widziane oczami dziecka i odmalowane wieloma barwami okazuje się miejscem pełnym niezwykłości, nieco nostalgicznym i nadzwyczaj pięknym – mówi Jarosław Asztemborski.
Jurorzy stanęli przed bardzo trudnym wyzwaniem, bo poziom artystyczny nadesłanych prac był w tym roku naprawdę wysoki. Ostatecznie przyznano 36 nagród w 3 kategoriach wiekowych (10–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat) i 3 technicznych. Laureatami pierwszych miejsc w kategorii: rysunek zostali: Natalia Oracz (Szkoła Podstawowa w Nadarzynie), Bartłomiej Ducki (Zespół Szkół nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim), Aleksandra Kołodziejczyk (Zespół Szkół Publicznych nr 4 w Żyrardowie). W kategorii malowanka: Maja Spychała (Pracownia Murillo Art & Design Mińsk Mazowiecki), Natalia Ślepowrońska (Szkoła Podstawowa w Goławicach Pierwszych), Natalia Rosłoniec (Publiczne Gimnazjum w Kołbieli). W kategorii kolaż pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych zajęli: Zuzanna Jankowska, Weronika Kucharska, Ewelina Liberadzka (wszystkie z Zespołu Szkół w Starym Gralewie).
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystycznego, rekreacyjnego i elektronicznego ufundowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. rad

Zobacz kolejny artykuł

Powstaje pierwszy sierpecki żłobek

Trwają prace remontowe budynku dla pierwszego sierpeckiego żłobka. Docelowo z opieki korzystać tu będzie 24 …