Tydzień święta folkloru

Rozpoczęło się tegoroczne spotkanie z muzyką i tańcami ludowymi z najodleglejszych, najbardziej egzotycznych zakątków całego świata. W tym roku na sierpeckiej scenie podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Kasztelania obok swojsko brzmiących melodii można będzie także wysłuchać i obejrzeć prezentacje gości z Indii, Turcji, Czech, Łotwy. Tegoroczna edycja największej imprezy propagującej muzykę i tańce ludowe odbywać się będzie w Sierpcu po raz szesnasty.
Muzyka ludowa rozbrzmiewać będzie w Sierpcu i regionie sierpeckim przez pięć dni. Rozpocznie się dziś, we wtorek 5 lipca o godzinie 17.00, tańcami integracyjnymi z mieszkańcami. W Sierpcu organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy na Placu Europejskim. Wystąpią zespoły z Czech, Łotwy oraz gospodarz Festiwalu sierpecka „Kasztelanka”. Integracyjne tańce w Gostyninie odbędą się w piątek 8 lipca na placu przed Ratuszem. W Żurominie do tanecznej zabawy w Parku Miejskim goście z Turcji oraz rodzima grupa „Tatankaart” zapraszają już dziś, we wtorek 5 lipca, i czwartek 7 lipca.
W tym roku uroczyste otwarcie w Żurominie odbędzie się 7 lipca, o godzinie 17.00, na placu przy stadionie miejskim. W Gostyninie 8 lipca o godzinie 18.00 na scenie plenerowej przed Ratuszem. Sierpczan oficjalnie do zabawy organizatorzy zaproszą 9 lipca, o godzinie 18.00. Koncert odbędzie się na Osiedlu Niepodległości. Tradycyjnie wszystkie koncerty poprzedzi barwny korowód ulicami miast z udziałem wszystkich uczestników Festiwalu. A do udziału w tanecznym wydarzeniu uczestników wprowadzi w rytmie poloneza gospodarz – zespół Kasztelanka. Tak jak w latach poprzednich Kasztelanii w Sierpcu towarzyszyć będzie jarmark sztuki ludowej. Sobotni wieczór uświetni występ zespołu Skaldowie.
W tym roku na scenach Sierpca, Gostynina i Żuromina zaprezentują się zespoły i grupy taneczne z Czech, Litwy, Turcji, Indii. Gospodarzy festiwalu reprezentować będzie zespół „Kasztelanka”, a folklor polski zaprezentuje między innymi zespół regionalny „Istebna” i kurpiowscy Carniacy oraz orkiestra dęta ze Szczutowa.
Niedziela, 10 lipca, będzie czasem pożegnania z uczestnikami i publicznością festiwalową. Zgodnie z tradycją najpierw będzie wytańczony koncert finałowy (godzina 18.00 – osiedle Niepodległości). Zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla Miss Festiwalu i najsympatyczniejszej pary festiwalu. Na zakończenie (godzina 21.30) zaplanowano koncert zespołu Kombii i pokaz sztucznych ogni.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Mnóstwo zabawy w skansenie

Dzieci były głównymi bohaterami niedzielnej zabawy w skansenie. Na plenerowe spotkanie przybyło kilka tysięcy milusińskich …