Najnowsze informacje
fot. Archiwum

Świąteczne chaty, kolędy i szopka

Zaroiło się od choinek, lampek, aniołków, bombek, świątecznego wystroju w sierpeckim skansenie. Wszystko za sprawą otwartej właśnie dorocznej wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
Wyjątkową ekspozycję opowiadającą o tradycji świąt Bożego Narodzenia i niezwykłym wieczorze wigilijnym można oglądać w 10 chatach sprzed ponad stu lat. Prezentuje obyczaje świąteczne i bogatą obrzędowość towarzyszącą przodkom. – Nakryte sianem i białym obrusem stoły, grupy kolędnicze, które, jak głosi tradycja, odwiedzały gospodarzy sąsiednich domostw, ale też zwyczajowe zajęcia gospodarskie wykonywane w Adwencie – to można zobaczyć wędrując po naszej wystawie – mówi Agnieszka Jezierska-Chalicka z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Świąteczne zwiedzanie w skansenie to także okazja do obejrzenia dawnych przygotowań: łuskania fasoli, wypieku chleba czy wykonywania pochodni do wyjścia na pasterkę. Uzupełnieniem ekspozycji są nawiązujące do niej inscenizacje: wykonywanie ozdób i strojenie choinki, przygotowywanie wieczerzy wigilijnej, a nawet – dziś już niepraktykowane – wykonywanie powróseł czy obwiązywanie nóg ławy łańcuchem.
Podczas wernisażu wystawy o tematyce świątecznej nie mogło zabraknąć koncertu kolęd. Najpiękniejsze polskie pieśni bożonarodzeniowe wykonali soliści Studia Accantus z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą maestro Tadeusza Wicherka. Tradycyjne bożonarodzeniowe pastorałki i kolędy zaśpiewali także członkowie zespołu Zatorzanie, czyli mieszkający na terenie Osiedla nr 6 w Sierpcu młodzi, entuzjastyczni ludzie, rozmiłowani w muzyce i śpiewie. Goście wysłuchali kolęd wykonywanych na akordeonie, gitarze, flecie, perkusji oraz bębnach. Dopełnieniem koncertu były odczytywane fragmenty biblijnych opisów narodzenia Chrystusa. Ostatnią kolędę Zatorzanie wykonali z gwiazdą wieczoru, czyli solistami z zespołu Studio Accantus przy akompaniamencie POS.
W trakcie otwarcia wystawy ogłoszono także wyniki konkursu pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych” organizowanego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz czwarty. W tym roku nadesłano aż 149 szopek. Uczestnicy w wieku od 6 do16 lat wykonywali swe prace w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne, surowce wtórne. Jurorzy oglądali i oceniali szopki wykonane z makaronu, wszelkiego rodzaju kasz i płatków śniadaniowych, masy solnej i cukrowej, drewnianych i plastikowych łyżek, a nawet płyt CD. Laureatom przyznano 24 nagrody dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Laureaci otrzymali aparaty fotograficzne Nikon, dwuosobowe namioty Landersen, wieże Philips, a osoby wyróżnione kalendarze wielkoformatowe WFOŚiGW w Warszawie. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane w foyer sali widowiskowej. Wszystkie szopki zgłoszone do konkursu można podziwiać do końca lutego 2016 r. w budynku A na terenie skansenu. A wystawę „Boże narodzenie na Mazowszu” również do końca lutego 2016 roku. rad

Zobacz kolejny artykuł

Kolejna edycja archeologicznych prac

Jak zawsze w lipcu rozpoczęły się prace archeologiczne dotyczące poszukiwań sierpeckiego zamku. W tym roku …

Policyjne patrole na wodzie

Okres wakacyjny to z reguły czas wypoczynku nad wodą, z którego w upalne dni korzystają …