Skansen po europejsku

Za dwa lata Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zapowiada finał kolejnej, kilkudziesięciomilionowej inwestycji. Mowa tu o budowie nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego za kwotę blisko 62 mln zł. Odwiedzający będą mogli nacieszyć oko nie tylko widokiem zabytkowych zagród i dworu, czy zasiąść w karczmie, ale także spędzić czas na siłowni, basenie, w kręgielni, solarium czy salonie fryzjerskim.
Budowa kolejnego kompleksu na terenie skansenu to jedna z kluczowych inwestycji województwa mazowieckiego. Będzie finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z marszałkowskiego budżetu otrzymała dofinansowanie w kwocie blisko 14,8 mln złotych. Marszałek Adam Struzik w czasie podpisania umowy podkreślał znaczenie inwestycji dla skansenu, jak i regionu sierpeckiego. Zwracał uwagę, że będzie ona miała bezpośrednie przełożenie na rozszerzenie i wzbogacenie oferty kulturalnej, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy regionu, zapewni nowe miejsca pracy. – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już kilka lat temu osiągnęło poziom europejski, a teraz pojawia się wielka, realna szansa na to, by w równie mocny i atrakcyjny dla odwiedzających sposób zaznaczyć obecność wśród światowych muzeów na wolnym powietrzu – mówił o planowanej inwestycji marszałek Adam Struzik.
Zadowolenia nie krył dyrektor skansenu Jan Rzeszotarski, który podkreślał, że oficjalne przypieczętowanie decyzji ma miejsce w szczególnym czasie dla skansenu. Bowiem muzeum w tym roku świętuje jubileusz czterdziestolecia swego istnienia. Ponadto jest kontynuacją podjętych przed kilkoma laty pomysłów. – Dziś możemy być szczęśliwi, że nabrały one realnego wymiaru. Przed trzema laty do dyspozycji pracowników, gości, mieszkańców oddaliśmy kompleks muzealno-wystawienniczy, który niebawem zostanie uzupełniony o budynki wchodzące w skład nowoczesnego, mającego 3,5 tys. m2 powierzchni Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Projekt budowy Centrum jest doskonałym sposobem na wykorzystanie potencjału, jakim dysponuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Z pewnością wpłynie na rozwój turystyki społecznej i biznesowej, wzrost liczby wizyt odbywanych przez klientów biznesowych, organizujących konferencje i kongresy – wymieniał dyrektor Rzeszotarski. Powstały kompleks umożliwi również organizowanie pobytów integracyjnych i motywacyjnych. Uczestnikom kongresów i konferencji, a także turystom muzeum będzie mogło zaoferować atrakcyjny sposób spędzenia czasu po zakończonych zajęciach służbowych.
Inwestycja będzie obejmowała budowę kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego z zespołem basenów, hotelem, restauracją oraz salą koncertowo-konferencyjną. Obiekt będzie składał się z pięciu części. – Trzy z nich to elementy dominujące, nawiązujące swoim kształtem do dawnych wiejskich stodół. Połączenia między nimi, czyli kolejne dwa elementy, ukryte zostaną pod zielonymi tarasami pokrytymi trawą. Dzięki czemu obiekty nie będą wyróżniały się spośród otoczenia – lasu i istniejących zabudowań skansenu – informuje o zakresie prac Marta Milewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego. Cały projekt będzie realizowany w partnerstwie z gminą Sierpc, miastem Sierpc, Państwową Szkołą Muzyczną I Stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu oraz Teatrem Dramatycznym w Płocku.
W skład centrum wchodzić będą m.in. hotel wraz z restauracją, sala koncertowo-konferencyjna z zapleczem, zespół basenów oraz obiekty sportowo-rekreacyjne. Dzięki temu nie tylko zwiększy się baza noclegowa na terenie muzeum, w nowoczesnej sali koncertowo-konferencyjnej z pomieszczeniem dla tłumaczy oraz sceną będą mogły odbywać się sympozja oraz konferencje. Do dyspozycji turystów będzie także szereg obiektów sportowych i usługowych, m.in. fitness club, siłownia, jacuzzi, sala internetowa, salon fryzjerski, solarium, kręgielnia, bilard itp.
Budynek będzie usytuowany w dolinie Skrwy. Projekt pracowni projektowej Consultor Sp. z o.o z Poznania i pracowni Chilli Anity Horowskiej z Tarnowa Podgórnego w maksymalny sposób wykorzystuje walory estetyczno-przyrodnicze terenu oraz budynków zlokalizowanych w najbliższym sąsiedztwie.    rad

Planowany obiekt składać będzie się z trzech części: hotelowej, widowiskowo-konferencyjnej oraz części rekreacyjno-rozrywkowej. Powierzchnia zabudowy wynosić będzie 3 511,7 m2, natomiast powierzchnia całkowita – 11 134, 5 m2. Łączna powierzchnia użytkowa wynosić będzie – 8 130,88 m2, kubatura – 51 692 m3. W wizualizacji projektowej na pierwszy plan wysuwa się nawiązanie do czynników, które od zawsze były obecne w świecie ludzi żyjących w bliskości z naturą, a więc również w kulturze i sztuce ludowej: ognia, wody i sacrum.

Zobacz kolejny artykuł

Mnóstwo zabawy w skansenie

Dzieci były głównymi bohaterami niedzielnej zabawy w skansenie. Na plenerowe spotkanie przybyło kilka tysięcy milusińskich …