Najnowsze informacje

Sierpeckie obchody niepodległościowe

Wykład dra Zbigniewa Girzyńskiego, historyka Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Józef Piłsudski – Ojciec Niepodległości” zainaugurował sierpeckie obchody roku 2018, który jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Doktor Girzyński przedstawił życie Marszałka Józefa Piłsudskiego, zarówno prywatne, jak i te związane z jego polityczną działalnością. Organizatorem wydarzenia byli burmistrz i Rada Miejska Sierpca.
W zaplanowanych na cały rok wydarzeniach jest kilkadziesiąt wydarzeń z udziałem młodzieży i mieszkańców Sierpca, upamiętniających rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Już w najbliższą sobotę, 28 kwietnia dla mieszkańców odbędzie się wielkie wydarzenie – wojskowy piknik rekreacyjny Operacja Sierpc 2018. W rocznicowe obchody włączyły się miejskie szkoły. Zespół Szkół nr 2 zaprasza uczniów do udziału w spotkaniach „Niepodległość w Sierpcu”. Gimnazjum sierpeckie i miasto zapraszają natomiast do konkursu dla młodzieży na prezentację multimedialną o tematyce patriotycznej. W Szkole Podstawowej nr 2 odbędzie się z kolei jubileusz 100-lecia urodzin żołnierza AK – przyjaciela szkoły. Będą także pamiątkowe wieczory z muzyką patriotyczną – cykl koncertów na świeżym powietrzu. W Muzeum Wsi Mazowieckiej przewidziano spotkanie „Mazowieckie drogi do Niepodległej”. Sierpczanin Kazimierz Czermiński zaprasza do udziału w spotkaniu poświęconym pamięci generała Władysława Andersa.
Nie zabraknie również sportowych imprez, którym przyświecać będzie wspomnienie odzyskania niepodległości. Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych na spotkania literackie „Mali patrioci”. Sierpczanie będą uczestniczyli w wycieczce pieszej organizowanej przez MOSiR „Ocalić wspomnienia”. We wrześniu odbędzie się odsłonięcie pamiątkowej tablicy „Mogiła zbiorowa ofiar niemieckiego terroru z dnia 19 stycznia 1945 r. zamordowanych na terenie więzienia mieszczącego się w klasztorze przy Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej”. Będą festiwale piosenki patriotycznej, wystawy, patriotyczne iluminacje, wieczory wspomnień i wydanie publikacji „Narodziny obywatelskiego Sierpca”.

rad
fot. UMP Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Kolejna edycja archeologicznych prac

Jak zawsze w lipcu rozpoczęły się prace archeologiczne dotyczące poszukiwań sierpeckiego zamku. W tym roku …

Policyjne patrole na wodzie

Okres wakacyjny to z reguły czas wypoczynku nad wodą, z którego w upalne dni korzystają …