Najnowsze informacje

Jak się bawić zimą

Zwyczaje, obrzędy i tradycyjne zajęcia zimowe można poznać podczas spotkań w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Poznać je można dzięki pakietom edukacyjnym „Zima w skansenie” i „Mikołajki w skansenie”, do udziału w których skansen zaprasza od początku grudnia.
Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych, dzieci, młodzieży i osób dorosłych. – Wśród kilku wariantów każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego. Na uczestników zajęć czekają m.in. prezentacja multimedialna „Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu”, przejazd w kuligu lub wozem po terenie ekspozycji, warsztaty wykonywania zabawki choinkowej lub karty świątecznej. Dzieci biorące udział w „Mikołajkach…” odwiedzi natomiast sam Święty Mikołaj z workiem pełnym łakoci. Zarówno duzi, jak i mali mają także okazję poznać wraz z przewodnikiem wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” przygotowaną we wnętrzach chałup chłopskich i dwóch dworów szlacheckich. Każdy z obiektów tworzących ekspozycję odsłania inny zwyczaj łączący się z przeżywaniem Adwentu, Świąt Narodzenia i karnawału na dawnej wsi – zaprasza do odwiedzania i poznawania zimowej oferty muzeum Jarosław Asztemborski z MWM w Sierpcu.
Zwiedzający zobaczą m. in., jak gospodynie spotykały się na wspólne darcie pierza, ale też jak tworzono ozdoby świąteczne, które dekorowały snopy zboża, zanim w latach 20. XX wieku do izb zawitały zielone choinki. Obejrzą również przygotowania do wieczerzy wigilijnej, by zrozumieć, dla kogo tak naprawę przeznaczone jest wolne miejsce przy stole. Poznają także obrzędy mające zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku oraz różne tradycje kolędnicze. Wszystkie warianty dostosowane są do wiedzy i potrzeb odbiorców. Mają charakter edukacyjnej zabawy. Więcej informacji o nich, a także cennik atrakcji znaleźć można na stronie mwmskansen. pl w zakładce Muzealna szkoła. Rezerwacje terminów przyjmowane są pod numerem telefonu: 24 275 28 83, wew. 36 i 53 oraz pod adresem. – Serdecznie zachęcamy do udziału w programach zimowych w skansenie. Wspólnie udowodnimy, że na przekór znanej piosence dziecięcej zima wcale nie musi być zła. Gdy na dworze robi się mroźno, w Muzeum czeka wiele przygód – mówi Jarosław Asztemborski.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …

W „Mechaniku” konkurs wiedzy o powiecie

O miano najlepszego znawcy historii, geografii i zabytków powiatu walczyli uczniowie ze szkół powiatu sierpeckiego. …