Rodzinny marsz w Sierpcu

Kilkadziesiąt osób przeszło w pierwszym sierpeckim Marszu dla Życia i Rodziny. Przyszli, by pokazać swoje przywiązanie do życia ludzkiego od chwili jego poczęcia i siły rodziny. – Rodzinę trzeba wspierać, umacniać, dowartościowywać. Jak najwięcej mówić i pokazywać młodym ludziom, jak wielką wartość ma życie i rodzina. Tak myślę, czuję i dlatego dziś idę w tym marszu – mówiła jedna z uczestniczek.

Organizatorem sierpeckiego marszu jest działające od dwóch lat w Sierpcu stowarzyszenie „W Trosce o Rodzinę na Wzgórzu Loret”. Tegoroczny marsz poświęcony był zagadnieniom edukacji seksualnej zagrażającej prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz podważającej pierwszeństwo wychowawcze rodziców w tej kwestii. Towarzyszyło mu hasło: Seksedukacja to deprawacja. Rodzice wiedzą, jak ułożyć to najlepiej.
Marsz poprzedziła msza w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki, a następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta na Plac Koronacyjny przy Klasztorze, gdzie odbył się piknik rodzinny. – Promowanie i wspieranie rodziny w każdej możliwej formie, to przesłanie jakie niesiemy dziś podczas tego marszu. Idziemy, by powiedzieć, że życie, rodzina, miłość to fundamentalne podstawy, które muszą być umacniane. Trzeba mieć świadomość siły tej wartości i poczucie odpowiedzialności za nie – mówiła Dorota Głuchowska prezes Stowarzyszenia „W trosce o Rodzinę na Wzgórzu Loret” w Sierpcu. Dodając, że Marsz to także forma integracji mieszkańców Sierpca, działających tu organizacji pozarządowych, współorganizujących organizacji administracji. – To wspaniałe, że wszyscy potrafili się zintegrować. Przejść razem i pokazać, że wszystkim nam na sercu leży dobro rodziny – podkreślała prezes Głuchowska.
Jak mówił starosta sierpecki Mariusz Turalski, to jedno z wielu wydarzeń, do których samorząd powiatowy dołącza, by wspierać i umacniać rodzinę. – Wychodzimy daleko poza działania wynikające z zakresu administracji, takiej strony urzędowej. Niedługo w naszym mieście i powiecie odbędzie się kolejne ważne wydarzenie, jeśli chodzi o stronę chrześcijańsko-rodzinną, czyli Festyn Maksymiliański. Jest organizowany przez Kościół Szkolny. W tym roku odbędzie się po raz XV, z udziałem orkiestry Wojska Polskiego. I jako samorząd powiatowy włączymy się także w jego organizację – mówił Mariusz Turalski, starosta powiatu sierpeckiego. – Dzisiejszy marsz i towarzyszący mu rodzinny piknik to wydarzenie, w czasie którego warto powiedzieć ludziom chcącym zdewaluować chrześcijańsko – rodzinne wartości wpisujące się w nasz kanon: Bóg- Honor – Ojczyzna, że bez nich, bez rodziny nasze państwo za parę lat przestanie istnieć. Demograficzna bomba może spowodować utratę wszystkiego. I w tych marszach pokazujemy, jak ważna dla naszej przyszłości i poszanowania historii, tradycji jest siła rodziny. Oczywiście z poszanowaniem innych religii, kultur. Bo trzeba dać innym prawo do przedstawiania poglądów, ale nie mogą nam tych poglądów narzucać – podkreślał Mariusz Turalski.

Alert TP
Alert TP

Mówiąc o pomocy rodzinom prezes Głuchowska dodaje, że Stowarzyszenie zajmuje się promocją wartości wzmacniających rodzinę i podejmowaniem różnego rodzaju działań od edukacyjnych, po psychologiczne i prawne zajmuje się na co dzień. Jedną z nich jest na przykład pomoc uczniom. W siedzibie stowarzyszenia z pomocy korzysta młodzież mająca problemy w szkole. – Nasi wolontariusze pomagają dzieciakom. I są konkretne wyniki. Wyjeżdżamy z nimi na wakacje. A poza tym są jeszcze dużo, dużo większe plany. Bo to są dopiero początki naszej działalności i zamierzamy rozwijać się dalej – przedstawiała plany Stowarzyszenia jego prezes. Dodając, że od września, w planach jest uruchomienie przy Stowarzyszeniu punktu pomocy rodzinie, gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych, pedagogicznych. Osoby chcące skorzystać z pomocy Stowarzyszenia mogą zgłaszać się do jego siedziby mieszczącej się przy klasztorze sióstr Benedyktynek. Biuro czynne jest codziennie w godzinach od 15.00 do 17.00. Od września stowarzyszenie wydłuża godziny pracy i biuro będzie czynne od godziny 15.00 do 19.00.
Marsze dla Życia i Rodziny, będące świętem rodzin, organizowane są od 2006 roku przez Fundację Centrum Życia i Rodziny. W Marszach uczestniczą zarówno rodziny z dziećmi, jak też osoby starsze i samotne, członkowie ruchów, stowarzyszeń, duchowni i osoby publiczne. Idea zorganizowania Marszu dla Życia i Rodziny zrodziła się w 2005 roku w Warszawie. Z roku na rok Marsz rozwijał się, przyciągając kolejnych sympatyków i wywołując coraz większe zainteresowanie mediów i opinii publicznej. Co roku też w kolejnych miastach zawiązywały się lokalne komitety organizacyjne, które podejmowały się organizacji Marszów. Liczbę stu miast udało się przekroczyć organizatorom w roku 2013.

tekst i fot. rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.