Przygotowani do zimy

3 piaskarko-solarki, 10 pługów, 2 koparko-ładowarki, równiarka oraz stacja do wytwarzania solanki czekają już w pełnej gotowości na nadejście zimy. Każdy pojazd wyposażony jest w urządzenia GPS, które pozwalają dyspozytorowi śledzić jego pozycję w terenie oraz stan pracy narzędzi. Jest też przygotowana sól i mieszanka piaskowo–solna. Śniegu na razie nie ma, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” w Sierpcu nie da się nagle zaskoczyć.
– W sezonie zimowym mamy około 30 km dróg w Sierpcu, na których zwalczamy śliskość pośniegową – dowiadujemy się w spółce. Przedsiębiorstwo zajmuje się jednak zimowym utrzymaniem dróg nie tylko w mieście.
Do tego dochodzi jeszcze droga krajowa nr 10, na odcinku od miejscowości Blizno do Warszewki. To w sumie dodatkowych 45 km. Sierpecki sprzęt obsługuje też zimową porą drogi wojewódzkie. Są to odcinki Sierpc – Mochowo, Tłuchówko do mostu, Ligowo – Koziołek, Sierpc – Szczutowo i Józefowo – Modrzewie zamykające się w 34 km.
– Zadania spółki w zakresie zimowego utrzymania dróg określone są stosownymi umowami z ich zarządcami. Spółka nie ma prawa samowolnie wykonywać żądnych robót bez wcześniejszych dyspozycji – tłumaczy Leszek Dusik z EMPEGEK-u.
Ale za to spółka musi podstawić sprzęt do prowadzenia akcji zimowego utrzymania dróg na krajowej „10” w ciągu jednej godziny od momentu otrzymania zapotrzebowania od dyżurnego. Na drogach wojewódzkich stan dyspozycyjności wynosi dwie godziny.
Jeśli tegoroczna zima będzie typowa, spółka nie będzie miała problemów z zimowym utrzymaniem dróg. Jeśli aura będzie ostrzejsza i nasilona w opadach śniegu, może jedynie spowodować wydłużenie czasu reakcji EMPEGEK-u. Miejmy nadzieję, że takich dni będzie niewiele.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Mazowieckie święto plonów

W Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędą się tegoroczne dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. …

Integracja, zabawa i folklor

W Muzeum Wsi Mazowieckiej Po raz jedenasty w sierpeckim skansenie odbyło się wyjątkowe spotkanie. Kilkaset …