Najnowsze informacje

Przedsiębiorcy wchodzą na światowy rynek

Kontrakty podpisywane z zagranicznymi firmami to jeden z pierwszych, wymiernych i najważniejszych efektów realizowanego projektu „Wspieranie przedsiębiorczości dla pomyślności rozwoju Ziemi Sierpeckiej”. Przez dwa lata miasto tworzyło grunt pozwalający zaistnieć lokalnym firmom na krajowym i zagranicznym rynku.
Na realizację projektu miasto przeznaczyło blisko 570 tys. zł, z czego prawie 430 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt to również, jak mówili podczas uroczystego podsumowania dwuletnich działań przedstawiciele władz miasta, dobra formuła prezentacji sierpeckiego potencjału gospodarczego i inwestycyjnego. W tym czasie udało się zaprezentować atuty gospodarcze i biznesowe całego regionu. A do tych z pewnością należy zaliczyć dobrą lokalizację, bliskość ważnych, dużych szlaków komunikacyjnych, dobrą bazę agroturystyczną. Projekt to nie tylko promocja regionu, wspieranie przedsiębiorców, ale także prezentacja gospodarczego potencjału zachęcającego potencjalnych inwestorów do działań w mieście i powiecie. Tu na razie jeszcze nie ma zadowalających wyników. Ale projekt pozwolił lokalnym firmom na zaprezentowanie swojej oferty podczas krajowych i zagranicznych targów. Te zaowocowały pierwszymi kontraktami. Takim może pochwalić się między innymi znana sierpecka firma ADAGMA, która podpisała kontrakt po prezentacji na międzynarodowych targach Drema. Równie udany był udział w międzynarodowych targach odbywających się w Amsterdamie dla firmy Wiepol, jednego z największych krajowych producentów słodyczy.
Ale o plusach takiej promocji mówili także podczas kończącego realizację projektu dwudniowego Forum Gospodarczego, przedsiębiorcy, którzy kontraktów nie podpisali. – Jesteśmy młodą firmą, bo funkcjonujemy dopiero od pięciu lat. Ale możliwość korzystania z takiego wsparcia i udział w targach był dla nas milowym krokiem. Nie mamy jeszcze, jak nasi koledzy, podpisanych kontraktów, ale nauczyliśmy się, jak negocjować z największymi oraz jak prezentować swoją ofertę w zakresie nowoczesnych technologii opartych na e-papierze. Mamy nadzieję, że wkrótce będą wymierne efekty – mówił Paweł Dul, właściciel firmy e-Media, która zaprezentowała swoją ofertę podczas międzynarodowych targów w Hongkongu.
W ramach projektu sierpeccy przedsiębiorcy mogą promować własne firmy w internecie. Swoje dane sierpeccy przedsiębiorcy mogą umieszczać na portalu www.e-sierpc.pl. w zakładce Katalog Firm Ziemi Sierpeckiej. Firmy zainteresowane umieszczeniem swoich danych w tym miejscu mogą wpisywać dane związane z prowadzonym zakresem działalności. Przygotowana jest także między innymi baza o terenach i obiektach inwestycyjnych, a lokalni przedsiębiorcy otrzymają wsparcie zwiększające ich konkurencyjność np. poprzez pomoc przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Miasto do współpracy zaprosiło samorząd powiatowy.
Cały zamysł to sposób na tworzenie marki i wizerunku ziemi sierpeckiej jako obszaru przyjaznego inwestorom. Całość poprzedzona jest badaniami, analizami i konsultacjami ze środowiskiem biznesu pozwalającymi przyjąć i podjąć jak najbardziej optymalne i oczekiwane działania. Ich ideą jest to, by wesprzeć jak najbardziej merytorycznie lokalnych przedsiębiorców, ale również zachęcić do inwestowania firmy zewnętrzne. W ramach projektu odbywały się misje gospodarcze, wyjazdy i spotkania z przedsiębiorcami zagranicznymi. Innowacją jest to, że na tym gruncie do współpracy samorząd zaprasza osoby prywatne chcące np. udostępnić inwestorom swoje nieruchomości czy grunty.     rad
fot. T. Radwańska-Justyńska

Zobacz kolejny artykuł

Kolejna edycja archeologicznych prac

Jak zawsze w lipcu rozpoczęły się prace archeologiczne dotyczące poszukiwań sierpeckiego zamku. W tym roku …

Policyjne patrole na wodzie

Okres wakacyjny to z reguły czas wypoczynku nad wodą, z którego w upalne dni korzystają …