Ponad 2 tysiące niewybuchów

Na początku lipca na terenie powiatu sierpeckiego wojskowy patrol minersko-saperski zabezpieczył ponad dwa tysiące pocisków artyleryjskich pochodzących z okresu II wojny światowej. Niewybuchy znalazł mieszkaniec powiatu.
W pierwszym tygodniu lipca do Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu zgłosił się leśniczy informując, że w trakcie obchodu lasu ujawnił pod runem leśnym 5 sztuk pocisków mogących pochodzić z czasów II wojny światowej. – Skierowani na miejsce policjanci po oględzinach wskazanego znaleziska potwierdzili, że odnalezione niewybuchy to pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej – informuje oficer prasowy sierpeckiej policji asp. Krzysztof Kosiorek.
W miejscu, gdzie znaleziono pociski, policjanci wystawili posterunek stały i zablokowali pobliskie drogi. O znalezisku powiadomiono wojskowych saperów. Już następnego dnia podczas rozpoczętych przez żołnierzy prac przy wydobywaniu i zabezpieczeniu niewybuchów okazało się, że niebezpiecznych przedmiotów może być więcej. W trakcie dwóch kolejnych dni saperzy odnaleźli łącznie w ziemi ponad 2 tysiące niewybuchów i niewypałów różnego kalibru, począwszy od amunicji strzeleckiej, poprzez pociski artyleryjskie, pociski rakietowe, a nawet bomby lotnicze o wadze blisko 100 kg każda. Odnalezione pociski zostały zabezpieczone przez patrol rozminowania i przetransportowane w bezpieczne miejsce. – Pomimo upływu wielu lat znajdujące się w ziemi niewybuchy lub niewypały mogą zachować swoje właściwości mogące zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, dlatego też w przypadku znalezienia chociażby najmniejszego pocisku lub niewypału nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast poinformować o znalezisku policję – dodaje Krzysztof Kosiorek.

 (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Powstaje pierwszy sierpecki żłobek

Trwają prace remontowe budynku dla pierwszego sierpeckiego żłobka. Docelowo z opieki korzystać tu będzie 24 …