Pomysły na zimowe ferie

Dzieci i młodzież mające w zimowe ferie trochę wolnego czasu mogą wybrać się na cykl wyjątkowych spotkań przygotowanych w Muzeum Wsi Mazowieckiej. „Zima w skansenie” i „Ferie w skansenie” to połączenie zabawy i zajęć edukacyjnych dotyczących zimowej i świątecznej obyczajowości wsi mazowieckiej sprzed stu lat.
Nadchodzący wypoczynek zimowy to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się, jak przeżywano ten okres przed stu laty na wsi. – O tym można przekonać się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zapraszamy do udziału w programach zimowych i zwiedzania wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” – mówi Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. – Dla mieszkańców XIX-wiecznej mazowieckiej wsi okres zimowy wiązał się z wypoczynkiem po trudach wiosenno-letnich prac polowych. Większość prac podejmowanych w tym czasie służyła obróbce plonów oraz dokonywaniu niezbędnych napraw w domostwie i zagrodzie. Gospodynie przędły nici, tkały na krosnach, szyły, darły pierze na poduszki i wykonywały ozdoby izb. Mężczyźni zajmowali się młócką cepami i przygotowywali drewno na opał. Nie zaniedbywano też tradycji i zwyczajów mających zagwarantować urodzaj, zdrowie i dobrobyt w nadchodzącym roku. Po wsiach wędrowały grupy kolędników ubranych w stroje trzech królów niosących wielobarwną gwiazdę bądź przebranych za zwierzęta. Od 6 stycznia rozpoczynał się okres karnawału. W domach i karczmach organizowano zabawy przy dźwiękach skrzypek, akordeonu i basetli. Była to znakomita okazja do rozpoczęcia swatów. Polska wieś XIX-wieczna zimą tętniła gwarem i śmiechem, jakby na przekór mrozom panującym za oknem – przybliża zwyczaje i obrzędy wsi mazowieckiej sprzed stu lat Jarosław Asztemborski.
Dla odwiedzających w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowano cykl wyjątkowych spotkań z kulturą i obrzędowością wiejską Mazowsza w ramach programów edukacyjnych „Zima w skansenie” i „Ferie w skansenie” dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Skorzystać z nich można w styczniu i lutym. Na uczestników czeka wiele atrakcji: kulig bądź przejazd wozem (zależnie od grubości pokrywy śniegowej) po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej przybliżającej tradycje bożonarodzeniowe, zabawa przy ognisku na leśnej polanie, a także szeroka gama warsztatów. Zależnie od wybranej opcji osoby biorące udział w programach edukacyjnych oferowanych przez Muzeum będą mogły pod okiem instruktorów wykonać zabawki choinkowe, karty świąteczne, wycinanki ludowe, a także namalować na szkle własny obrazek, który zabiorą ze sobą do domu. Wszystkim wariantom towarzyszy zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” przygotowanej we wnętrzach dworów szlacheckich i izb chłopskich. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną szansę poczucia atmosfery świąt sprzed lat i przyjrzenia się wszystkim najważniejszym obrzędom i pracom związanym z nimi.
Szczegółowe informacje dotyczące programów zamieszczone są na stronie internetowej muzeum: mwmskansen. pl Rezerwacje uczestnictwa w pakietach „Zima w skansenie” przyjmowane są pod numerem telefonu: 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także mailowo: rezerwacje@mwmskansen.pl. Program „Ferie w skansenie” odbywa się od wtorku do niedzieli i rozpoczyna o godzinie 11.00.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwsze miejsce dla Klaudii

Uczennica klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego, Klaudia Ciemiecka, została laureatką I …

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …