Nowy dyrektor, nowa szansa

Dorota Kowalkowska, nowa dyrektor szpitala powiatowego w Sierpcu, zdaniem zarządu powiatu niesie zapowiedź bardzo oczekiwanych zmian w tej placówce. Przede wszystkim finansowych. Bo tylko finansowa prosta jest w stanie uchronić szpital przed zmianą organizacyjną i zapewnić mu dalsze funkcjonowanie.
To już kolejna próba i związana z tym kolejna zmiana na dyrektorskim stanowisku w szpitalu. Po roku z zarządzania szpitalem zrezygnowała Mirosława Kupniewska, która tę decyzję tłumaczyła względami osobistymi. Dalszego prowadzenia szpitala podjęła się Dorota Kowalkowska. Na to stanowisko została powołana przez zarząd powiatu w połowie lipca. – Rozpatrywaliśmy dwie kandydatury. Przedstawiona przez Dorotę Kowalkowską strategia funkcjonowania szpitala daje rzeczywiście realną szansę zmniejszania zadłużenia i utrzymania tak ważnej dla powiatu i miasta placówki. Stąd decyzja o powołaniu jej na to stanowisko – mówi starosta sierpecki Jan Laskowski.
Decyzja ważna z kilku względów. Przede wszystkim jednak z tego, że szpital ma mało czasu. Bo do końca 2012 roku musi osiągnąć stabilizację finansową, w przeciwnym wypadku czeka go zmiana struktury prawnej. Jan Laskowski jest jednak dobrej myśli. – Są mocne przesłanki, że uda się szpital wyprowadzić na prostą. Postaramy się zrobić wszystko, aby szpital pozostał w obecnej strukturze.
Pomóc mają dalsze oszczędności między innymi poprzez zmodyfikowanie grafiku dyżurów lekarskich. Szpital chce także sięgnąć po większe pieniądze poprzez zwiększenie liczby zabiegów chirurgicznych, uruchomienie zakładu opiekuńczo – leczniczego. Starosta Laskowski zaznacza, że to na razie pierwsze, wstępne plany, ale dające światło w tunelu. – Szukamy i rozważamy różne możliwości. Sukcesywnie szpital doposażamy, modernizujemy strategiczne oddziały. Przyglądamy się i analizujemy każdą propozycję pozwalającą zatrzymać zadłużanie szpitala – zapewnia Jan Laskowski.
Obecnie największym problemem szpitala jest będąca na sporym minusie ginekologia. Ale i tak w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego strata jest mniejsza o 150 tys. zł (w 2009 roku oddział przyniósł blisko milionową stratę). Całe zadłużenie szpitala wynosi około 950 tys. zł. Filarem placówki jest oddział wewnętrzny, który przed kilkoma miesiącami został zmodernizowany, doposażony i wypracowuje dla szpitala zyski. Docelowy plan rzeczowo – finansowy szpitala będzie wkrótce przedstawiony radnym powiatu.    rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …