Najnowsze informacje

Noc muzeów w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza w sobotę, 20 maja na Europejską Noc Muzeów. Tego dnia skansen będzie czynny do godz. 21.00, a wstęp to tylko symboliczna złotówka. Za to bezpłatnie będzie można zwiedzać wystawę w ratuszu.
W skansenie zapowiada się sporo atrakcji, bo 20 maja to także Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. Wizyta w skansenie będzie okazją do bliższego poznania zarówno mazowieckiej wsi sprzed 100 lat, jak i nowoczesnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Hotel Skansen Conference&SPA, które powstało m.in. dzięki funduszom unijnym.
W ramach Dni Otwartych Hotel Skansen Conference&SPA przygotował bogatą ofertę. Jedną z propozycji jest zwiedzanie obiektu. Zainteresowani obejrzą m.in. nowoczesną salę widowiskową, sale szkoleniowe oraz bogato wyposażoną strefę SPA. Dodatkowo kompleks oferuje 10 proc. zniżkę na korzystanie z basenu oraz wynajęcie toru w kręgielni do wykorzystania w sobotę. Kupony zniżkowe będzie można odebrać w kasie Muzeum, a następnie okazać je w recepcji Hotelu Skansen Conference&SPA.
W skansenie w 10 zagrodach chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. W izbach ukazane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in. wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W dworze z Bojanowa będzie można zapoznać się ze specyfiką życia mazowieckiej szlachty i wyposażeniem wnętrz mieszkalnych z połowy XIX i XX wieku.
Natomiast niedawno otwarta ekspozycja w dworze z Uniszek Zawadzkich prezentuje okres bezpośrednio po powstaniu styczniowym. Zwiedzający zobaczą m.in. portrety bohaterów narodowych oraz pamiątki historyczne z II poł. XVIII i z XIX wieku.
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów muzealna wieś tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Swym codziennym zajęciom oddadzą się wiejscy rzemieślnicy: plecionkarz, szewc czy krawcowa. W poszczególnych zagrodach będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, pomóc przy skręcaniu powrozów czy zobaczyć, jak działa sieczkarnia napędzana kieratem. W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach.
Ratusz zaprasza z kolei do zwiedzania wystawy czasowej poświęconej kulturze Kurpiów. Ekspozycja „Kurpie Poland” przedstawia bogatą przyrodę i kulturę tego regionu Polski. W ramach wystawy zostały zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej, jak i Puszczy Zielonej. Zwiedzający zobaczą wielobarwne tkaniny, koronkowe serwetki, haftowane ręczniki płócienne. Będzie można też poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim.
(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …

W „Mechaniku” konkurs wiedzy o powiecie

O miano najlepszego znawcy historii, geografii i zabytków powiatu walczyli uczniowie ze szkół powiatu sierpeckiego. …