Niedziela Palmowa w skansenie

Setki osób z całego kraju odwiedziło w minioną niedzielę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyjechali, by w tym miejscu przeżywać przygotowania do jednego z najpiękniejszych i najważniejszych świąt katolickich. A zarazem poznać wyjątkową, bogatą, kolorową tradycję związaną z Niedzielą Palmową i jej obchodami na Mazowszu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to dla wielu osób od lat miejsce obowiązkowe do odwiedzenia w Niedzielę Palmową. Przyjeżdżają turyści i wierni z całego kraju. Niektórzy po raz kolejny. Bo jak mówią, w sierpeckim skansenie, jak w żadnym innym miejscu, można być blisko staropolskiej tradycji wielkanocnej. Zobaczyć prawdziwe palmy z bibułowymi kwiatami, wierzbowymi gałązkami, trawami, borówką i wykonywane jak dawniej mazowieckie pisanki. Można również dowiedzieć się, jak do najważniejszego w tradycji katolickiej święta przygotowywano się i obchodzono je przed ponad stu laty.
Pani Barbara z Włocławka do sierpeckiego skansenu już po raz kolejny przyjechała wspólnie z najbliższymi. – Koniecznie chcieliśmy być tu właśnie w Niedzielę Palmową. Chętnie wracamy do tego miejsca szczególnie przy okazji ważnych dla nas świąt. Dlaczego? Żeby nie tylko zobaczyć, ale dosłownie poczuć, dotknąć pięknych, pamiętanych z dzieciństwa tradycji, zobaczyć, jak były kultywowane. Chcemy pokazać naszym dzieciom, wnukom, jak było pięknie. Z przyjemnością zwiedzamy chałupy, słuchamy od pracowników o zwyczajach, obrzędach, które niestety odchodzą w zapomnienie. Przywozimy dzieci, wnuki, aby uczyły się, zapamiętywały, miały co przekazać swoim potomkom. Wiedziały, że święta to nie tylko dzień wolny z dużą ilością jedzenia, ale coś więcej, cała duchowa oprawa – mówi wędrując wśród skansenowskich chałup ze świątecznymi dekoracjami pani Barbara.
Na wyjątkowe świętowanie w atmosferze dawnej, tradycyjnej wsi Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza prawie od dwudziestu lat. Odwiedzający poznają piękne i czasami zapomniane już tradycje i zwyczaje towarzyszące dawnym świętom wielkanocnym. I zobaczą najpiękniejsze palmy mazowieckie. – W tym roku po raz dziewiętnasty w naszym muzeum świętujemy obchody Niedzieli Palmowej. Pierwsze odbywały się w przeniesionej z Dębska przydworskiej kaplicy. Od 2008 roku nabożeństwa odbywają się w przeniesionym kościele z Drążdżewa – mówi Jan Rzeszotarski, dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, dodając, że właśnie od Niedzieli Palmowej w muzeum rozpoczyna się roczny cykl działania w skansenie. Dodaje że, odwiedzający w tym dniu muzeum mogą zobaczyć, jak wyglądały kiedyś przygotowania do świąt wielkanocnych u bogatych i biednych, jakie były różnice.
Tradycyjnie na dziedzińcu muzealnej świątyni zwiedzający mogli podziwiać prace zgłoszone do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”.

tekst i fot. T. Radwańska – Justyńska
 

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …