Niedziela Palmowa w skansenie

Na wyjątkowe świętowanie w atmosferze dawnej, tradycyjnej wsi mazowieckiej zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Odwiedzający poznają piękne i czasami zapomniane już tradycje i zwyczaje wielkanocne towarzyszące dawnym Świętom Wielkanocnym. I zobaczą najpiękniejsze palmy mazowieckie.

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. – To święto ustanowione na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy należy do najstarszych i najpiękniejszych w kalendarzu obrzędowym. Stanowi też zapowiedź Wielkanocy, w tradycji ludowej zaś łączyło się z uroczystościami ku czci wiosny. Obchody Niedzieli Kwietnej to przede wszystkim barwne obrzędy służące zapewnieniu urodzaju i ochrony przed złem – wyjaśnia tradycje wielkanocne Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Jak co roku Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do poznawania tradycji tych świąt podczas XIX edycji imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”, która odbędzie się 14 kwietnia, w godzinach 10.00–18.00.
Już na kilka dni przed Niedzielą Wstępną gospodynie samodzielnie wykonywały palmy. Najczęściej tworzyły je z pokrytych baziami gałązek wierzbowych, bukszpanu, barwinka, porzeczek, trzciny, ozdabiając kolorowymi wykonanymi z bibuły kwiatami. Po poświęceniu zatykały je za święty obraz, by przez cały rok chroniły dom i całą zagrodę przed chorobami oraz uderzeniem pioruna. – Mazowieckie palmy miały formę niedużych, osiągających długość kilkadziesiąt centymetrów kropideł. Będzie je można zobaczyć podczas imprezy organizowanej przez sierpecki skansen. Poniosą je w procesji wierni uczestniczący w uroczystym nabożeństwie, które odprawione zostanie o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele – opowiada Jarosław Asztemborski.
Na dziedzińcu świątyni zwiedzający będą mogli podziwiać prace zgłoszone do udziału w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Spośród nich wyłonią te najbardziej wyjątkowe, oddając po jednym głosie w kategorii indywidualnej i zespołowej. Dodatkowo komisja powołana przez Dyrektora MWM przyzna jednej z nich nagrodę specjalną. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi zaraz po mszy świętej. Laureaci otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy. Upominki zostaną również rozlosowane wśród głosujących.

Reklama

Program tegorocznego wydarzenia obfituje w wiele atrakcji. Zwiedzając wystawę prezentowaną w chłopskich izbach i dworach szlacheckich uczestnicy wydarzenia poznają całe piękno obrzędowości wielkanocnej mazowieckiej wsi. Zobaczą jak przebiegały przygotowania do Wielkanocy i jakie tradycje im towarzyszyły. Ekspozycje wzbogacą pokazy prac gospodarskich i rękodzieła. Gospodynie zaprezentują sztukę wykonywania palm, malowania jaj metodą nakładania rozgrzanego wosku i moczenia w barwnikach, tworzenia koron na obrazy święte i pająków z bibuły, którymi ozdabiano izby na Święta, a także zapomniany już zwyczaj wysypywania wzorów z białego piasku na glinianych polepach. W wiejskiej szkole dzieci wykonają własną palmę świąteczną.
Zwiedzający przyjrzą się, jak wyglądało święcone w domach chłopów i szlachty, z czego wykonywano lampki do Grobu Pańskiego i jakie potrawy spożywano w czasie świątecznym. Prezentacje przygotowane przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy pozwolą jeszcze lepiej poczuć atmosferę Wielkanocy z początku XX wieku. Warto będzie zasiąść na widowni przed amfiteatrem. Na muzealnej scenie wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy KODERKI z Łowicza w widowisku obrzędowym KOGUT przybliżającym zwyczaj chodzenia „po dyngusie” w Poniedziałek Wielkanocny.
Publiczność usłyszy także utwory muzyki filmowej i popularnej w wykonaniu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu. W ofercie wystawców podczas wiosennego kiermaszu produktów regionalnych znajdą się wyroby rękodzieła, ozdoby wielkanocne, koszyki do święconki, słodkie baranki, wypieki i pieczywo obrzędowe, a także potrawy przyrządzone według dawnych przepisów.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie mwmskansen. pl i na muzealnym facebooku. Koszt biletu wstępu to 7 zł.
„Niedziela Palmowa w skansenie” stanowi niepowtarzalną okazję do poznania korzeni zwyczajów, bez których trudno wyobrazić sobie dziś Wielkanoc i przyjrzenia się dawno zapomnianym obrzędom. Skansen to miejsce, w którym czas zatrzymał się w miejscu. – Serdecznie zachęcamy do jego odwiedzenia 14 kwietnia, by i dla was zatrzymały się wskazówki zegara – zapraszają w skansenie.

rad
fot. MWM Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Wymarzony stadion

Spełniło się wielkie marzenie sierpeckich trampkarzy. Po wielu, wielu latach oczekiwań mają swój wymarzony stadion. …