Niech nastanie dobry czas dla rolnictwa

Gratulacje, podziękowania i nagrody odbierali rolnicy powiatu sierpeckiego podczas tegorocznych gminno – powiatowych dożynek. Honory gospodarzy, podczas historycznego, bo odbywającego się po raz pierwszy powiatowego święta plonów, pełniła gmina Zawidz. Dożynkowi starości to Mirosława Osiecka z Mańkowa i Karol Mazurowski z Żytowa.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od podziękowań za niełatwą pracę. – Najpierw susza, potem deszcze spowodowały ogromne straty w uprawach. Nie ominęły one także rolników w naszej gminie. Tegoroczne zbiory są zróżnicowane. Biorąc pod uwagę okoliczności i niesprzyjającą aurę do wszystkich pracujących na roli kieruję szczególne słowa podziękowania za ciężką pracę, szacunek do tradycji, za chleb i umiłowanie ziemi. Za ogromną wytrwałość i cierpliwość, jakiej bez wątpienia wymaga praca na roli. I życzę, aby ta praca była należycie doceniana i wynagradzana – mówił dziękując rolnikom Wojciech Gajewski, wójt gminy Zawidz.
Niedzielne spotkanie było czasem przypomnienia, że samorząd gminy nie tylko obserwuje i docenia działania rolników, ale także wspiera je między innymi poprzez sukcesywną poprawę infrastruktury, kolejne inwestycje i remonty. Na te w ostatnim roku wydano ponad 6 mln zł. Wybudowano prawie dwadzieścia kilometrów dróg.
Jan Laskowski, starosta powiatu sierpeckiego również podkreślał, że w tym roku praca rolników była wyjątkowa ciężka. Życzył, aby nastał dobry czas dla rolnictwa pozwalający jak najlepiej korzystać z nowych możliwości i szans. Tych, którzy już mimo trudnej dla rolnictwa pory osiągnęli sukces, samorząd powiatowy nagrodził przyznając odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Robert Dąbrowski (gmina Gozdowo), Janusz Malanowski (gmina Gozdowo), Andrzej Żuchowski (gmina Mochowo), Iwona Paradowska (gmina Sierpc), Jarosław Gutowski (gmina Zawidz), Dariusz Szumański (gmina Zawidz), Stefan Ciuliński (gmina Zawidz), Zbigniew Rawa (gmina Zawidz), Karol Mazurowski (gmina Zawidz).
W czasie dożynkowych uroczystości ogłoszono wyniki i nagrodzono uczestników konkursu „Rolnik Roku 2011” Agricola Sierpcensis Filius Terrae. W kategorii „rolnik – hodowca“ nagrodę i wyróżnienie otrzymał Karol Mazurowski. W kategorii „rolnik – plantator“ zwyciężył Andrzej Nowakowski, w kategorii „młody rolnik“ – Paweł Sochocki, w kategorii najlepszy sołtys – Stanisław Śmigielski. Kolejne nagrody i wyróżnienia odbierali przedstawiciele gmin w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Za najpiękniejszy uznano wieniec przygotowany przez mieszkańców Goleszyna (gmina Sierpc), drugie miejsce przyznano dla przedstawicieli Rękawczyna (gmina Gozdowo), trzecie – Mańkowa (gmina Zawidz).
Oprawę artystyczną uroczystości wraz z tradycyjnym obrzędem dożynkowym i dzieleniem się chlebem przygotowała młodzież z zespołu Zawidzanie (prowadzona przez Tomasza Panka). Najmłodsza część zespołu pracująca pod kierunkiem Moniki Żmijewskiej i Lidii Krzemińskiej zaprezentowała się w krakowiaku.
Teresa Radwańska-Justyńska

Mirosława Osiecka, starościna dożynek, wraz z mężem Stanisławem od 1992 roku wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne. Początkowo obejmowało ono 25 ha, przekazanych od rodziców. Obecnie gospodarują na 34 ha, z czego 30 ha to użytki rolne dobrej klasy. Wcześniej specjalizowali się w hodowli trzody chlewnej, obecnie koncentrują się na produkcji roślinnej. Gospodarstwo korzysta z programu rolno – środowiskowego z pakietu ochrona wód i gleb oraz rolnictwo zrównoważone. Pani Mirosława dobrze zna problemy współczesnego rolnictwa i zasady doskonalenia gospodarstwa. Wolny czas poświęca wychowaniu dzieci, dobrej kuchni i ogrodowi.
Starosta dożynek, Karol Mazurowski wraz z żoną Bożeną prowadzi gospodarstwo rolne przekazane przez teściów w Żytowie (40ha). Ich produkcja jest ukierunkowana na hodowlę bydła mlecznego, obecnie mają 118 sztuk, w tym 55 krów mlecznych. Roczna sprzedaż mleka w 2010 roku to 450 tys. litrów. Gospodarstwo może poszczycić się dobrymi wynikami hodowlanymi. Corocznie sztuki z tej hodowli są nagradzane i doceniane na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Sierpcu. Rolnictwo to dla pana Karola nie tylko praca, ale i wielka życiowa pasja. I jak mówi ma nadzieję, że rodzinną tradycję będzie kontynuował pierwszy, ale nie jedyny syn Konrad.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Mnóstwo zabawy w skansenie

Dzieci były głównymi bohaterami niedzielnej zabawy w skansenie. Na plenerowe spotkanie przybyło kilka tysięcy milusińskich …