Najpiękniejsze szopki

Ponad 83 prace nadesłali uczestnicy konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową, ogłoszonego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Pierwszą nagrodę w kategorii 6 – 10 lat otrzymała Zofia Jagodzińska z I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu. W kategorii 11 – 15 lat I miejsce przyznano Julii Skierskiej ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie.
To już kolejna edycja konkursu, w którym młodzi twórcy mają okazję przygotować szopki betlejemskie. – Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Te niezwykłe dzieła w sposób naoczny pokazywały najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Betlejem 2000 lat temu. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj – mówi o tradycji szopek Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych, stanowił nawiązanie do tej tradycji. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do wykonania mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem oceniała komisja konkursowa. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. – Zadanie nie było łatwe, bo prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością – podsumowywał tegoroczną edycję konkursu Jarosław Asztemborski.
W kategorii 6–10 lat I miejsce zajęła Zofia Jagodzińska (I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu), II miejsce Adam Budka (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym), III miejsce Tomasz Maciejewski (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Aleksandra Rutkowska (Zespół Szkół w Lutocinie).
W kategorii 11–15 lat I miejsce otrzymała Julia Skierska (Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie), II miejsce Wiktor Rutkowski, III miejsce Amelia Przybyszewska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu). W tej grupie uczestników wyróżnienie przyznano Alicji Sulkowskiej (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu).
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. A potem był czas na zwiedzanie skansenu podczas przejażdżki wozem i muzealnej ekspozycji, gdzie we wnętrzach chałup chłopskich poznawali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat. Wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki można będzie zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej.

rad
fot. MWM Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Niedziela Palmowa w skansenie

Setki osób z całego kraju odwiedziło w minioną niedzielę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyjechali, …