Najnowsze informacje
fot. D. Krześniak

Najpiękniejsze szopki

W Muzeum Wsi Mazowieckiej rozstrzygnięto konkurs dla dzieci i młodzieży „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Skansen zorganizował konkurs po raz piąty.
Uczestnicy konkursu, który kwotą 6,8 tys. zł dofinansował Wojewódzki Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Warszawie, mieli za zadanie wykonać przestrzenną pracę z surowców pochodzenia naturalnego bądź materiałów przetwarzalnych.
Do konkursu zgłoszono 157 z 43 instytucji oświatowych i kulturalnych z terenu całego Mazowsza (87 z naturalnych surowców i 60 z wtórnych, 10 nie spełniało warunków określonych w regulaminie). Jurorzy podczas wyboru brali pod uwagę zgodność z tematem, walory estetyczne, trwałość wykonania i pomysłowość młodych twórców. I nie był to łatwy wybór, bowiem poziom artystyczny był bardzo wysoki.
Ostatecznie wybrano 24 prace w czterech kategoriach wiekowych (6–8 lat, 9–11 lat, 12–13 lat, 14–16 lat) i dwóch technicznych. Podczas uroczystego ogłoszenia wyników nagrody wręczyli Piotr Skonieczny, dyrektor Wydziału Edukacji Ekologicznej i Ochrony Przyrody WFOŚiGW w Warszawie oraz dyrektor skansenu, Jan Rzeszotarski.
Autorzy najpiękniejszych szopek otrzymali sprzęt turystyczny i elektroniczny. Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie mwmskansen.pl i na facebookowym profilu skansenu. Wszystkie nadesłane szopki podziwiać można na wystawie przygotowanej w jednej z sal wystawienniczych na terenie Muzeum. Po emocjach związanych z rywalizacją zwycięzcy wraz z opiekunami skorzystali z przejażdżek konnych po terenie skansenu i zwiedzili muzealną wieś. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …

W „Mechaniku” konkurs wiedzy o powiecie

O miano najlepszego znawcy historii, geografii i zabytków powiatu walczyli uczniowie ze szkół powiatu sierpeckiego. …