fot. ze zbiorów Skansenu

Najciekawszy w Polsce

3605 głosów internautów dało pierwsze miejsce sierpeckiemu Muzeum Wsi Mazowieckiej w rankingu na najciekawszy skansen w Polsce. Miejsce lidera wśród tego typu placówek zapewnili turyści z całego kraju, których liczba w ciągu roku liczona jest w tysiącach.
Co zdecydowało o wygranej? Z pewnością forma prezentowania tego, co związane jest z rodzimą tradycją wsi mazowieckiej: jej codziennością, kulturą, obrzędami i tradycjami. Ale także zabudowa w niezwykle harmonijny i ciekawy sposób łącząca tradycję ze współczesnością. – Parków etnograficznych w Polsce jest wiele i z roku na rok ich liczba wzrasta. W związku z tym, już sama nominacja do rankingu najciekawszych skansenów w Polsce, była nie lada wyróżnieniem. Do głosowania wytypowano 31 skansenów. 31.08.2016 r. portal kulturaonline.pl ogłosił oficjalne rozpoczęcie głosowania, które trwało do 11.09.2016 r. Wytypowanie najciekawszych skansenów należało do internautów – mówi Agnieszka Jezierska-Chalicka z Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Każdy z głosujących mógł oddać jeden głos dziennie na swojego faworyta. Internauci zdecydowali, że pierwsze miejsce w rankingu na „Najciekawszy skansen w Polsce” należy się sierpeckiemu skansenowi. Kolejne miejsca wśród 31 zgłoszonych skansenów przypadły Skansenowi Kurpiowskiemu w Nowogrodzie i Skansenowi Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Choć wybór jednego spośród 31 skansenów z całej Polski nie należał do zadań najłatwiejszych, to znaczna przewaga pozwala stwierdzić, iż wygrana nie była dziełem przypadku. Skansen w Sierpcu zdobył aż 3605 głosów, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie 3211 głosów, a skansen Muzeum Wsi Kieleckiej 2169 głosów – podsumowuje wyniki rankingu Agnieszka Jezierska-Chalicka.
Trzy pierwsze placówki w rankingu mają zapewnioną banerową kampanię promocyjną na portalu kulturaonline.pl. A zwycięzcy rankingu dziękują za oddane głosy. Pierwsze miejsce to dla wszystkich pracowników skansenu duże wyróżnienie, ale także mobilizacja do dalszej pracy na drodze do poszerzania oferty oraz poprawy jakości usług. Warto dodać, że nagroda to podziękowanie internautów za to, że wędrując uliczkami skansenu, rzeczywiście są w stanie przenieść się w prawdziwy świat mazowieckiej wsi przełomu XIX i XX wieku. To także podziękowanie za obecność każdego najdrobniejszego szczegółu wsi tamtych lat.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …