Nagrody dla rolników rozdane

Najlepsi rolnicy powiatu sierpeckiego spotkali się na gali konkursu „Agricola Sierpcensis – Filius Terrae” 2010. W tym roku konkursowa kapituła przyznała prestiżowe wyróżnienia sześciu rolnikom spośród trzydziestu ośmiu zgłoszonych.
Konkurs odbywający się pod patronatem starosty sierpeckiego promuje najliczniejszą grupę zawodową powiatu. Z roku na rok zyskuje coraz więcej sympatyków. – Tegoroczna, trzecia już edycja konkursu pokazuje, że taka formuła promocji, a zarazem integracji tej grupy zawodowej jest jak najbardziej trafiona. Chcemy mówić i doceniać sukcesy osób, które z rolnictwa uczyniły profesjonalny biznes, myślą i działają w kategoriach wielkoprzemysłowych. Są obecni i nagradzani na ogólnopolskich konkursach, otrzymują tytuły mistrzów Agroligi – powiedział pomysłodawca konkursu Zdzisław Dumowski.
Kolejna edycja „Agricola Sierpcensis – Filius Terrae” pozwala także zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach wyraźnie zmienia się struktura gospodarstw funkcjonujących na terenie powiatu. Dziś w sierpeckim rolniczym zagłębiu sporą liczbę stanowią gospodarstwa o dużych areałach, liczące sto osiemdziesiąt – dwieście hektarów. Do znaczenia dochodzą osoby, których gospodarstwa to doskonale wyposażone, odpowiadające wymogom i normom unijnym, stojące na wysokim poziomie przedsiębiorstwa.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono trzydziestu ośmiu rolników. Kapituła konkursowa przyznała sześć wyróżnień w sześciu kategoriach. W kategorii rolnik prowadzący gospodarstwo agroturystyczne wyróżniono Annę Górczyńską z Gozdowa (zgłoszona przez wójta gminy Gozdowo), w kategorii młody rolnik wyróżnienie odebrał Hubert Góralski z Sierpca (zgłoszony przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie). Wyróżnienie w kategorii najlepszy rolnik plantator otrzymali Edyta i Janusz Malanowscy z Gozdowa (zgłoszeni przez wójta gminy Gozdowo). Za najlepszego rolnika hodowcę uznano Grzegorza Staniszewskiego z Jaworowa Lipy (zgłoszony przez wójta gminy Zawidz). Tytuł najlepszego sołtysa otrzymali ex aequo: Lucjan Goździkowski ze Szczutowa (zgłoszony przez wójta gminy Szczutowo) oraz Kazimierz Szablewski z Borkowa Kościelnego (zgłoszony przez wójta gminy Sierpc).
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego. Oprawę artystyczną przygotowała Orkiestra Dęta OSP Sierpc pod dyrekcją Michała Głowackiego.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Niedziela Palmowa w skansenie

Setki osób z całego kraju odwiedziło w minioną niedzielę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyjechali, …