Najnowsze informacje

Na praktykach w Hiszpanii

Szkółki roślin, firmy budowlane, warsztaty samochodowe. W tych miejscach u hiszpańskich przedsiębiorców uczniowie Zespołu Szkół nr 1, czyli sierpeckiego Mechanika, mieli okazję odbywać praktyki zawodowe. Odbywały się one w ramach projektu Erasmus Plus.
W projekcie uczestniczyli uczniowie klas trzecich, kształcący się w czterech zawodach: technik ochrony środowiska, technik budownictwa, technik mechanizacji rolnictwa oraz technik pojazdów samochodowych.
Praktyki odbywali w kilkunastu różnych miejscach, między innymi w szkółkach roślin, zakładzie utylizacji odpadów, firmach budowlanych czy warsztatach u autoryzowanych dealerów znanych marek samochodowych. – Od pierwszych chwil w zakładach pracy uczniowie zaczęli zdobywać zupełnie nowe doświadczenia. Praca i wiążące się z nią obowiązki, nowi ludzie, komunikacja w języku angielskim i hiszpańskim to całkiem nowa sytuacja dla większości z nich, ale jak się okazało, potrafili się w niej bardzo dobrze odnaleźć. Cieszy nas, że wszyscy pracodawcy oraz przełożeni wypowiadali się bardzo pozytywnie o naszej młodzieży. Podkreślali, że uczniowie byli kompetentni, pracowici, kulturalni, z wielką starannością wykonujący powierzone im zadania. Wielu uczniów zostało zaproszonych do współpracy w przyszłości – podsumowują wyjazd nauczyciele z ZS nr 1 w Sierpcu.
Popołudnia przeznaczone były na zwiedzanie Granady – urokliwej stolicy Andaluzji, pełnej zabytków i atrakcji. Pracownicy biura Europroyectos przygotowali bogaty program kulturalny. – Zobaczyliśmy między innymi starą dzielnicę cygańską – Albacin z charakterystycznymi białymi domami na wzgórzu oraz Sacramonte, która słynie z zamieszkałych jaskiń oraz tańca i muzyki flamenco – mówili uczniowie uczestniczący w projekcie.
Zwiedzając Granadę, będącą mieszanką różnych kultur, religii i narodów, uczniowie zobaczyli także majestatyczną Alhambrę – kompleks pałaców i posiadłości sułtanów arabskich, połączoną z ogrodami Generalife oraz twierdzą obronną Alcazaba. Grupa zwiedziła również katedrę połączoną z kaplicą królewską Capilla Real, Centrum Sztuki Współczesnej w Granadzie i wiele innych muzeów. Odbyli wyprawę do Kordoby, gdzie można było podziwiać najsłynniejsze budowle tego miasta, czyli Alkazar i Mezquitę. Uczniowie Mechanika zawitali także do Malagi – andaluzyjskiego miasta położonego nad Morzem Śródziemnym, w którym urodził się Pablo Picasso. Tu zwiedzili katedrę, spacerowali także po Alcazabie, czyli ruinach twierdzy wybudowanej przez Rzymian, a następnie rozbudowanej przez Maurów.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwsze miejsce dla Klaudii

Uczennica klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego, Klaudia Ciemiecka, została laureatką I …

Sukces ucznia Ekonomika w Ogólnopolskim Konkursie

Bartłomiej Chrzanowski uczeń klasy pierwszej technikum spedycyjnego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu zajął II …