Mój rynek w Mochowie

Ponad 22 mln zł trafi do 24 mazowieckich gmin na budowę i modernizację lokalnych targowisk. W tym gronie jest też gmina Mochowo, która otrzymała wsparcie na powstanie targowiska.
Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu „Mój rynek”, współfinansowanego ze środków unijnych. Przedstawiciele gmin stosowne umowy podpisali z marszałkiem Mazowsza Adamem Struzikiem.
Zakupy na lokalnych targowiskach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Według danych GUS z 2015 r. na Mazowszu jest 316 targowisk stałych. Są to miejsca codziennej pracy dla wielu handlowców i rolników – znajduje się na nich ponad 17,6 tys. stałych punktów sprzedaży. Dzięki unijnym środkom na mapie Mazowsza pojawią się kolejne targowiska, a te już istniejące zostaną zmodernizowane. – Klienci cenią targowiska przede wszystkim za możliwość zakupu świeżej, regionalnej żywności. To właśnie tu mogą kupić na przykład warzywa czy owoce bezpośrednio od producenta, ale także produkty oparte na tradycyjnych recepturach. Modernizacja lokalnych targowisk to dobra wiadomość nie tylko dla klientów, ale także dla rolników, dla których handel na targowisku stanowi ważne źródło dochodu. Warto więc, aby były to miejsca nowoczesne i estetyczne – podkreśla marszałek Adam Struzik.
O unijne wsparcie mogły ubiegać się gminy, związki międzygminne, powiaty i związki powiatów. Projekty mogły być realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców, a wysokość dofinansowania nie mogła przekroczyć miliona złotych i wynosić 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.
W Urzędzie Marszałkowskim umowę na budowę targowiska „Mój rynek” w Mochowie podpisał z marszałkiem województwa wójt Zbigniew Tomaszewski. W ramach projektu powstanie budynek socjalno-biurowy wraz z pomieszczeniem do promocji lokalnych produktów, wybudowana zostanie wiata targowa, utwardzony będzie plac oraz zagospodarowany teren wokół.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 1,3 mln zł. Unijna dotacja dla Mochowa to ponad 845 tys. zł.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Powstaje pierwszy sierpecki żłobek

Trwają prace remontowe budynku dla pierwszego sierpeckiego żłobka. Docelowo z opieki korzystać tu będzie 24 …