Mnóstwo zabawy w skansenie

Dzieci były głównymi bohaterami niedzielnej zabawy w skansenie. Na plenerowe spotkanie przybyło kilka tysięcy milusińskich wraz z rodzicami. W programie spotkania było mnóstwo atrakcji od pokazów dawnych wiejskich prac z udziałem dzieci, po zabawy dla całej rodziny, konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, oraz spektakl i koncerty dla najmłodszych.

Wspaniała pogoda sprzyjała spacerom i zabawie na świeżym powietrzu. W imprezie uczestniczyło ponad 3500 osób. Przed amfiteatrem na najmłodszych czekały rozmaite atrakcje. Odbywały się konkursy sprawdzające zręczność, spryt i sprawność, w których dzieci zdobyć mogły ciekawe nagrody. Na stoisku Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu milusińscy pokonywali specjalny tor przeszkód w narko- i alkogoglach, a także mieli okazję usiąść w prawdziwym radiowozie i włączyć sygnalizację. Podczas warsztatów etnicznych dzieci wykonywały afrykańskie maski i ozdoby. Na kiermaszu rękodzieła uczestnicy imprezy znaleźć mogli szeroki asortyment produktów regionalnych i tradycyjnego jedzenia. Największą uwagę przyciągały jednak drewniane i szmaciane zabawki, słodycze, ziemniaki na patyku oraz wata cukrowa.
Jak zawsze działo się wiele na muzealnej scenie, gdzie dla dzieci zaprezentowano spektakl „Na ulicy dobrej wróżki” ilustrowany piosenkami Jerzego Wasowskiego. Grupa dziecięca Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca zaprezentowała ludowe tańce i przyśpiewki regionu Kaszub, Śląska i Krakowa. O godzinie 16.00 zaś w sali widowiskowej Hotelu Skansen znany z programu Jaka to melodia wokalista Marcin Jajkiewicz wraz z muzykami zespołu Corazon otworzyli przed młodymi widzami bramy Dźwiękogrodu. Dzieci usłyszały dobrze sobie znane piosenki z bajek i tych starszych i tych popularnych dzisiaj. Mogły także wystąpić wspólnie z muzykami na scenie.

Reklama

Przez całą niedzielę muzealna wieś tętniła życiem. Barwne sceny z życia dawnej wsi w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy pozwoliły zwiedzającym jeszcze lepiej wczuć się w atmosferę skansenu. Na podwórku wiejskiej szkoły mali odkrywcy folkloru poznawali zabawy i gry z początku XX wieku: chodzili na szczudłach, toczyli fajerki i obręcze, strzelali z procy i przeciągali linę. Maluchy bawiły się drewnianymi klockami, szmacianymi lalkami i kolorowały, zaś w kolorowej dziecięcej pasiece rozwiązywały łamigłówki oraz tworzyły papierowe pszczoły. Młodzi turyści wzięli też udział w warsztatach wykonywania szmacianych lalek, papierowych wiatraczków, kwiatów z bibuły, ludowych wycinanek i budowania miniatury chłopskiej chaty. W wiejskiej izbie lekcyjnej odkrywali tajniki kaligrafii, uczyli się ubijać masło, wyplatać wianki z kwiatów i prać na tarze, a także poznawali tradycyjne metody obróbki zboża w trakcie zajęć „Jak to ze zbożem było?”. Mieli szansę podpatrzeć przy pracy prawdziwego pszczelarza i posmakować miodu wprost z plastra. W zagrodach i izbach chłopskich przyglądali się pokazom zajęć wiejskich: gręplowania i przędzenia wełny czy szycia na maszynie z XIX wieku. Zobaczyli też jak kiedyś wyglądało tłoczenie oleju rzepakowego w olejarni, wykuwanie żelaznych narzędzi w kuźni, naprawa obuwia, rzeźbienie oraz wyrabianie wiklinowych koszy. Wnętrza dworu szlacheckiego wypełniły utwory muzyki kameralnej i filmowej w wykonaniu Weroniki Ciszewskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Zgodnie z muzealną tradycją o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji dzieci. Ogromną atrakcją były także przejażdżki konne – bryczką i w siodle.
A goście, którzy chcieliby znów powrócić do skansenu będą mieli taką okazję już 7 lipca podczas święta pszczół i miodu. W bogatym programie „Miodobrania w skansenie” znajdą się pokazy podbierania, odsklepiania i wirowania złotego smakołyku, prezentacje dawnych prac w polu i zagrodzie, występy zespołów ludowych, a także kiermasz produktów pszczelich, wyrobów regionalnych i rękodzieła.

rad
fot. MWM Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Choruje coraz więcej pracowników

O coraz większej absencji chorobowej pracowników w województwie mazowieckim mówili eksperci na spotkaniu w Sierpcu. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.