Mazowieckie święto plonów

W Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędą się tegoroczne dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Goście odwiedzający w tym dniu sierpecki skansen będą mieli okazję zobaczyć, jak wyglądał dawniej obrzęd dożynkowy, podziwiać wieńce dożynkowe z całego województwa i oczywiście oglądać pokazy rzemiosła i rękodzieła. Do wspólnego dzielenia się chlebem zaprosi Zespół Pieśni i Tańca Masovia Politechniki Warszawskiej w Płocku. Uroczystości zakończy koncert zespołu Enej i Sławomira. Dożynki odbędą się 16 września.
Dożynkowe uroczystości będą czasem podziękowania dla najbardziej zasłużonych rolników z Mazowsza, którzy odbiorą odznaczenia państwowe i branżowe. Przede wszystkim jednak goście w tym dniu w skansenie będą mieli okazję zobaczyć religijne znaczenie dożynek w dawnej i obecnej obyczajowości. Dla zwiedzających przygotowano wiele atrakcji. W amfiteatrze odbędą się: uroczysta msza święta, oficjalna ceremonia dożynkowa oraz koncert finałowy w wykonaniu Sławomira oraz Zespołu Enej. Na terenie ekspozycji muzealnej w ramach imprezy plenerowej „Pożegnanie lata” zaplanowano pokazy rzemiosł, prezentacje zajęć gospodarskich i rękodzieła, degustacje oraz koncerty zespołów śpiewaczych i ludowych. – Mamy pełną świadomość, że to był bardzo trudny rok dla naszych rolników, sadowników. Mieli wiele stresów i problemów. Myślę tu o suszy, skutkach ASF czy niskich cenach owoców i warzyw. Dlatego tym bardziej powinniśmy podziękować rolnikom za wytrwałość i ciężką pracę, dzięki której na naszych stołach goszczą efekty ich pracy. Zapraszam wszystkich mieszkańców Mazowsza do wspólnego świętowania. W tym roku spotykamy się w Sierpcu, aby podziękować za to, że mimo trudności, dzięki determinacji rolników i oddaniu swojej pracy udało się zebrać plony – mówił zapraszając do udziału w święcie rolników marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dodając, że Mazowsze jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności. – Święto plonów to ważny dzień dla każdego gospodarza. Jest uwieńczeniem jego całorocznego trudu i pracy. To nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja do refleksji nad rytmem naszego życia – dodawał marszałek Adam Struzik.
Najważniejsze punkty tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej (16 września), to barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, któremu w tym roku towarzyszyć będzie muzyka Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sierpca, uroczysta msza św., którą odprawi biskup płocki Piotr Libera oraz ceremoniał dzielenia się dożynkowym chlebem.

tekst i fot. rad

Zobacz kolejny artykuł

Zmiany w sierpeckiej policji

11 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Sierpcu odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę …