Matematyczni pasjonaci

Uczniowie z dziewięciu szkół powiatu sierpeckiego uczestniczyli w tegorocznej, XI już edycji Konkursu Matematycznego dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i trzecich gimnazjum. Organizatorem jest Liceum Ogólnokształcące im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu.
W jedenastym finale Konkursu Matematycznego „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki” uczestniczyło 33 uczniów. – Serdecznie witamy na tegorocznym spotkaniu finalistów etapu szkolnego wraz z nauczycielami. Cieszę się, że kolejny raz uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych są z nami, aby rozwijać swoje umiejętności matematyczne i logicznego myślenia. Ten konkurs przygotowaliśmy z myślą o uczniach chcących rozwijać swoje uzdolnienia i pogłębiać wiedzę matematyczną – mówiła, witając finalistów tegorocznej edycji konkursu Ewa Jancewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu.

Reklama
Z myślą o matematycznych pasjonatach powstał konkurs. Pomaga i zachęca do rozwijania i pogłębiania zainteresowań oraz uzdolnień, promuje dorobek i osiągnięcia uczniów, integruje środowisko uczniowskie, kształtuje samodzielne, twórcze myślenie. Ale również zachęca do pracowitości i wytrwałości, popularyzuje wiedzę matematyczną wśród szerokiego kręgu młodzieży gimnazjalnej. Udział w konkursie, jak mówili nauczyciele, to okazja do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, przeprowadzania rozumowań, spostrzegawczości, odkrywania reguł i prawidłowości, stosowania poprawnych uogólnień, dokonywania analizy i syntezy.
Pierwszy etap konkursowych zmagań został przeprowadzony w listopadzie 2018 roku w poszczególnych szkołach podstawowych i gimnazjach. Tu zostały wyłonione finałowe reprezentacje. W finale wzięło udział łącznie 33 uczniów reprezentujących barwy 9 szkół z: Borkowa Kościelnego, Gozdowa, Gójska, Lutocina, Mochowa, Rościszewa, Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. W trakcie konkursu, w ciągu 90 minut, finaliści mieli rozwiązać siedem zadań zamkniętych oraz pięć zadań otwartych z praktycznym zastosowaniem matematyki, a także zmuszających do logicznego myślenia, odkrywania reguł i prawidłowości.
Zadania na eliminacje szkolne oraz finał konkursu przygotowała Beata Zdrojewska, nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.

rad
fot. LO Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Niedziela Palmowa w skansenie

Na wyjątkowe świętowanie w atmosferze dawnej, tradycyjnej wsi mazowieckiej zaprasza Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. …