Licealiści planują swoją ścieżkę zawodową

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego pod okiem sierpeckich przedsiębiorców poznawali zasady prowadzenia firm, ale również przedstawiali własne pomysły na działalność gospodarczą. O przedsiębiorczości rozmawiali podczas warsztatów i wywiadów prowadzonych z lokalnymi przedsiębiorcami oraz mieszkańcami Sierpca.
Realizowany od kilku lat w szkole projekt to pomysł na propagowanie idei przedsiębiorczości i zachęcanie młodzieży do aktywnego udziału w przygotowywaniu własnej drogi zawodowej. Tegoroczne spotkanie pokazało, że młodym pomysłów na karierę nie brakuje. Uczniowie, głównie z klas pierwszych LO, przedstawiali wiele ciekawych pomysłów. Jak co roku rozmawiali również z mającymi wieloletnie doświadczenie zawodowe przedsiębiorcami. Tym razem odbyły się spotkania z przedstawicielami firm oraz osobami wykonującymi ciekawe zawody, wśród których znaleźli się: Piotr Kaczorowski z firmy Rustikal, Paweł Chmielewski z firmy Diamo’r, Jolanta Węglarz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Tomasz Krukowski z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. O tym, jak prowadzić działalność gospodarczą, mówił uczniom z klasy Ie (profil biologiczno-medyczny z elementami psychologii) także Zenon Kupniewski ze spółki miejskiej EMPEGEK.
W tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane również warsztaty, podczas których podejmowano tematy dotyczące poszukiwania pracy, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych w języku polskim i angielskim (prowadzące: Zofia Froncek i Eliza Pilewska). Młodzież mogła dowiedzieć się, jak funkcjonuje biuro personalne, uczniowie wcielali się w pracowników biura, wybierali najlepszych kandydatów na poszczególne stanowiska, np. asystentki prezesa, przedstawiciela handlowego czy księgowej.
Uczniowie postanowili także zapytać mieszkańców Sierpca o sprawy związane z przedsiębiorczością, przeprowadzili wywiady z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą bądź osobami, które sami uznali za przedsiębiorcze. Uczniowie mówili, że takie spotkania pozwalają im otwierać się na środowisko przedsiębiorców, przełamywać pewne bariery, a bezpośrednie rozmowy z przedsiębiorcami weryfikują ich na temat rynku pracy czy prowadzenia własnej firmy. – Uczymy się, czym jest odpowiedzialność, praca, ambicja, kreatywność i szeroko pojęta przedsiębiorczość – mówili licealiści.
W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości młodzież LO przygotowała 108 plakatów, które zostały wyeksponowane na terenie szkoły. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody i dyplomy. Koordynatorem szkolnych obchodów Światowego Dnia Przedsiębiorczości jest Zofia Froncek.    rad
fot. LO Sierpc

Zobacz kolejny artykuł

Mazowieckie święto plonów

W Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędą się tegoroczne dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. …

Integracja, zabawa i folklor

W Muzeum Wsi Mazowieckiej Po raz jedenasty w sierpeckim skansenie odbyło się wyjątkowe spotkanie. Kilkaset …