Lekcja z kobietą generał

Legendarna postać, jedna z dwóch kobiet awansowanych na stopień generała brygady, która miała także związki z Sierpcem, czyli generał Elżbieta Zawacka. Historię życia kurierki komendy głównej AK mieli okazję poznać uczniowie sierpeckiego liceum im. mjra H. Sucharskiego podczas spotkania z Katarzyną Mienczykowską, autorką pierwszej biografii Elżbiety Zawackiej.
Podczas spotkania z młodzieżą klasy Katarzyna Mienczykowska przedstawiła fakty z bogatej historii życia generał Zawackiej ps. „Zo”. Warto wspomnieć, iż napisana przez nią biografia uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej w roku 2015. – Generał Elżbieta Zawacka (1909–2009) ps. „Zo” nawet w warunkach konspiracji II wojny światowej była postacią legendarną. Od 1941 roku jeździła między Warszawą a Berlinem jako kurier. W 1942 wysłana została do Londynu, aby usprawnić łączność między rządem polskim a AK. Powróciła do Polski w 1943 roku, skacząc na spadochronie. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim, a po wojnie była więziona przez komunistów m.in. w Grudziądzu – mówiła uczniom Katarzyna Mienczykowska.
W latach 1955–1956 Elżbieta Zawacka pracowała w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu jako nauczyciel matematyki. Po uzyskaniu tytułu doktora pracowała na kilku uczelniach w Polsce. Współtworzyła Archiwum Armii Krajowej na Pomorzu, bo jak sama mówiła: „od pracy społecznej nie ma urlopu”.
Spotkanie z uczniami zakończył konkurs, w którym nagrodą była biografia generał Zawackiej. Organizatorami spotkania byli Grzegorz Radomski i Klaudiusz Kaczyński.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Dla rozśpiewanych uczniów z Zawidza

Trójka uczniów reprezentowała Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu na tegorocznym Konkursie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej …