Kolejna edycja archeologicznych prac

Jak zawsze w lipcu rozpoczęły się prace archeologiczne dotyczące poszukiwań sierpeckiego zamku. W tym roku wspólnie z archeologami dr Arturem Różańskim i Tomaszem Olszackim kolejne obszary miasta badają studenci II roku archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Jak zawsze prowadzący badania zapraszają do śledzenia postępu prac. Przed nimi sześć tygodni ciekawej, ale także ciężkiej pracy. O kolejnych etapach poszukiwań archeolodzy jak zawsze będą informowali na swoim profilu na Facebooku. Co zaplanowano w czwartym sezonie poszukiwań? Mnóstwo pracy pozwalającej na pełne rozpoznanie budowli będącej ich celem, czyli Zamku Kasztelana. – Po raz czwarty podejmiemy próbę wzbogacenia wiedzy o Waszym/Naszym zamku. Czy będzie to ostatni sezon? Wszystko na to wskazuje. A co za tym idzie, zbliżać się będzie moment podsumowania naszych działań i wiedzy o nieistniejącym już castrum – piszą na profilu na Facebooku archeolodzy prowadzący prace w Sierpcu.
I dodają, że zamek nie będzie jedynym miejscem, gdzie w tym roku prowadzić będą wykopy archeologiczne.
Przypomnijmy, że wielki projekt archeologiczny dotyczący poszukiwań sierpeckiego zamku to wspólne przedsięwzięcie burmistrza Miasta Sierpc, Jarosława Perzyńskiego, Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Pracowni Archeologicznej „Trecento” z Łodzi. Prowadzone prace pozwalają zebrać informacje na temat architektury i lokalizacji sierpeckiej warowni Prokopa Sierpskiego, która do niedawna była jeszcze zupełnie zapomniana. Dziś mieszkańcy Sierpca, pasjonaci dziejów miasta i jego możnowładców mają okazję zobaczyć fragmenty murów średniowiecznego zamku, czy kilka tysięcy artefaktów. Niebawem, jak zapowiadają prowadzący prace, ukaże się na ten temat monografia.

rad
fot. J. Perzyński

Zobacz kolejny artykuł

Kto najlepszym sportowcem?

Po raz kolejny organizowany jest plebiscyt na najlepszego sportowca Ziemi Sierpeckiej. Najlepsi z najlepszych wybierani …