Od Kanady do Zawidza czyli Reymontowska rodzina znów razem

Po raz 21. spotkali się nauczyciele i uczniowie szkół reymontowskich. Tym razem w Zawidzu o swoim patronie i jego słynnych Lipcach mówili uczniowie z kilkudziesięciu szkół w całej Polsce. Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Polonii kanadyjskiej. Uczestnicy jak zawsze recytowali fragmenty prozy Reymonta. W tym roku gościem specjalnym była aktorka Emilia Krakowska, odtwórczyni roli Jagny w filmowej adaptacji „Chłopów” Reymonta.
O początkach szkolnego ruchu reymontowskiego mówiła podczas otwarcia uroczystości Krystyna Siwiec, dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu i jego wielka promotorka. – Warto przypomnieć, że ożywienie w kontaktach między szkołami noszącymi imię noblisty miało miejsce w 2000 roku. Ten rok ustanowiono także Rokiem Reymontowskim. W historii naszej szkoły był to przełomowy moment. Tak naprawdę mieliśmy dopiero rok, zaczęliśmy się rozglądać i zastanawiać, jaka będzie wizja naszej szkoły. Pomógł nam nasz patron, którego jednogłośnie wybraliśmy – przypomniała Krystyna Siwiec.
Potem była podróż do Lipiec. Następnie zaczął tworzyć się ogólnopolski klub reymontowski. A działające w Lipcach i Kanadzie fundacje przyczyniły się do tego, że oprócz zlotów pojawiło się jeszcze jedno ważne wydarzenie: konkurs recytatorski imienia Reymonta. Laureaci reprezentowali kraj w konkursie Marii i Czesława Sadowskich w Kanadzie. Od 2004 roku już 30 uczniów reprezentowało kraj w kanadyjskim konkursie prozy. Wśród tej trzydziestki były cztery uczennice Gimnazjum im. Reymonta w Zawidzu Kościelnym. – Cieszę się, że kolejny raz spotykamy się w gronie wielkiej reymontowskiej rodziny w Zawidzu. W wyjątkowym gronie, by pokazać piękno języka Reymonta, przesłanie jego twórczości. Podczas dwudniowego konkursu mogliśmy podziwiać aktorskie i recytatorskie talenty uczniów. Jestem przekonana, że szkoły im. Reymonta to grupa energicznych, zaangażowanych, kreatywnych ludzi z pasją. Ludzi, którzy potrafią spełniać swoje marzenia – mówiła witając uczestników zlotu szkół reymontowskich dyrektor Krystyna Siwiec.
To, co można było zobaczyć i przeżyć podczas spotkania w Zawidzu, to jak mówiła Emilia Krakowska zasługa noblisty Reymonta. – To on nas scalił, on nas tu przyprowadził. Sztuka jest najważniejsza. Książki Reymonta to biblie naszych zachowań. Reymont jest wszędzie. Jestem w nim zakochana. Dzięki takim spotkaniom, nauczycielom i uczniom trwa z nami – mówiła Emilia Krakowska, która uczestniczyła w zlocie szkół reymontowskich i odsłonięciu przed szkołą ławeczki patrona.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Dla rozśpiewanych uczniów z Zawidza

Trójka uczniów reprezentowała Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu na tegorocznym Konkursie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej …