fot. Grzegorz Szkopek

Kameralny festiwal

Trio perkusyjne z płockiej szkoły muzycznej zdobyło Grand Prix „Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2016” XIII Festiwalu Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia.
Do udziału w festiwalu zgłosiło się 18 zespołów. Sierpc odwiedziły grupy z Płocka, Rypina, Warszawy, Dywit, Gdańska, Pabianic, Legionowa, Opola, Tymbarku, Łodzi. Festiwalowe przesłuchania odbywały się w dwóch grupach. Trwały cztery godziny a prowadzili je pedagodzy sierpeckiej szkoły muzycznej: Izabela Jezierska i Sławomir Makowski. Uczestników oceniało jury, które tworzyli wybitni muzycy i pedagodzy – wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Przewodniczącym jury był prof. Andrzej Zieliński z UMFC w Warszawie. Po przesłuchaniach młodzi muzycy mieli okazję wziąć udział w warsztatach, które poprowadzili wykładowcy warszawskiej uczelni prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska i Ryszard Bałauszko.
Punktem kulminacyjnym „Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2016” był koncert upamiętniający 100. rocznicę urodzin Tadeusza Paciorkiewicza, sierpczanina, kompozytora, pedagoga, rektora Akademii Muzycznej w Warszawie w latach 1969–1971. Specjalnie na tę okazję muzycy przygotowali program składający się wyłącznie z kompozycji prof. Tadeusza Paciorkiewicza. W sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki można też obejrzeć wystawę o życiu i twórczości Tadeusza Paciorkiewicza przygotowaną przez Ewę Tabisz.
A po koncercie nastąpiło to, na co czekali wszyscy uczestnicy festiwalu, czyli ogłoszenie wyników. Przewodniczący jury prof. Andrzej Zieliński podkreślił wysoki poziom zaprezentowanych programów, czego dowodem była duża liczba nagrodzonych zespołów. W grupie A (szkoły muzyczne I stopnia) pierwsze miejsce ex aequo zdobyli: trio perkusyjne z płockiej szkoły muzycznej (opiekun Adam Mieczykowski), duet skrzypcowy z Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach oraz kwartet skrzypcowy z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.
Drugie miejsce ex aequo przypadło w udziale sekstetowi akordeonowemu sierpeckiej szkoły muzycznej (opiekun Grzegorz Domański), duetowi skrzypcowemu z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 4 w Warszawie i Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Legionowie, triu z Niepublicznej Innowacyjnej Szkoły Muzycznej I st. Instytutu Suzuki w Gdańsku i septetowi „Vigoroso” ze Społecznej Publicznej Szkoły Muzycznej w Tymbarku. Trzecich miejsc nie przyznano, a wyróżnienia otrzymały: duet fortepianowy z Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Legionowie, duet skrzypcowy z Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach oraz duet fortepianowy ze Społecznej Publicznej Szkoły Muzycznej w Tymbarku.
W grupie B (szkoły muzyczne II stopnia) zwyciężył duet z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie. Drugich nagród nie przyznano, a trzecią zdobyli ex aequo kwartet saksofonowy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu oraz duet „Emma i Wiktor” z płockiej szkoły muzycznej (opiekun Anna Rzymyszkiewicz). Wyróżnienie otrzymał zespół Forty Strings z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Łodzi.
Nagrodę Grand Prix „Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2016” zdobyło trio perkusyjne z płockiej szkoły muzycznej, a specjalną statuetkę ufundowali Alicja i Edmund Szpanowscy. Natomiast nagrodę ufundowaną przez marszałka Mazowsza za wykonanie utworu Tadeusza Paciorkiewicza zdobył duet skrzypcowy z Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach.
Wyjątkowym gościem podczas festiwalu był syn prof. Tadeusza Paciorkiewicza – Paweł Paciorkiewicz, który zajmuje się archiwizowaniem nagrań i pamiątek po swoim ojcu. – Nieoczekiwanie okazało się, że w sierpeckiej szkole muzycznej znajduje się unikatowy rękopis „Tryptyku na harfę” autorstwa Tadeusza Paciorkiewicza. Jest to dla nas o tyle ważne, że nasza szkoła od wielu lat stara się kultywować pamięć zarówno o wybitnym sierpczaninie Tadeuszu Paciorkiewiczu, jak też swoim patronie Marcinie Kamińskim. Wszelkie pamiątki związane z tymi kompozytorami są dla nas niezwykle cenne – mówi dyrektor sierpeckiej szkoły muzycznej, Barbara Bońkowska.
Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. W organizacji festiwalu szkołę wsparły Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Rada Rodziców PSM I st. w Sierpcu oraz sierpeckie Centrum Kultury i Sztuki. Honorowymi patronami festiwalu byli marszałek Mazowsza i burmistrz Sierpca. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …