Kalendarz Skansenu zachwyca

Rewelacyjny kalendarz na rok 2010 – „Miejsce magiczne – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” otrzymał Nagrodę Specjalną za Najlepszą Jakość Poligrafii na VI Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL 2010. Został zauważony pośród blisko 160 nadesłanych prac.
Jego wykonanie to zasługa płockiej drukarni „Agpress” (projekt graficzny – Joanna Piasecka, fotografie – Adam Łukawski). Wydanie kalendarza zostało oczywiście zlecone przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i to na pewno jest zadowolone z efektu końcowego współpracy.
Na kolejnych planszach skansen ożywa. We wnętrzach zabytkowych chałup albo w słonecznych plenerach przy codziennej krzątaninie wdzięcznie pozują urodziwe modelki, ucharakteryzowane na dawne wiejskie piękności.
Ciekawe ujęcia i piękne dziewczyny bez problemu urzekły jurorów konkursu organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i firmę Vidical z Warszawy.
Warto jednak pamiętać, że nie było to proste zadanie, bo konkurencja była spora. Do tegorocznej edycji konkursu „VIDICAL 2010” zgłoszono prawie 160 prac, wśród nich ponad 80 kalendarzy wieloplanszowych, 13 kalendarzy plakatowych i 12 kalendarzy zdzieraków.
W tym roku w jury zasiadli m.in.: prof. Ksawery Piwocki – rektor ASP w Warszawie, Piotr Dumała – reżyser filmowy, a także Wiesław Ochman – artysta operowy, oraz dyrektor artystyczny VIDICAL Sp. z o.o Andrzej Zabielski.
Doceniali głównie: wartości artystyczne, pomysłowość, oryginalność projektu graficznego i fotografii oraz jakość druku i oprawy. Nie bez znaczenia okazał się również stopień funkcjonalności, a nawet wartości handlowe.
Jury główną nagrodę w konkursie przyznało pracy ”Żywot malarza”, kalendarzowi wydanemu przez spółkę PWS Constanta SA z Bielska-Białej. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace możemy oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie w ramach wystawy, która potrwa do 28 lutego.
Celem Międzynarodowego Konkursu Kalendarzy i Kart Świąteczno-Noworocznych VIDICAL jest uhonorowanie zleceniodawców i twórców najlepiej posługujących się sztuką poligrafii, typografii, fotografii, ilustracji itp. Jest to też doskonała okazja do porównania osiągnięć oraz podniesienia jakości prac. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród wydawców, projektantów, grafików, fotografików oraz poligrafów, ale także w gronie szerszej publiczności, zawodowo nie związanej z poligrafią.     BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Powstaje pierwszy sierpecki żłobek

Trwają prace remontowe budynku dla pierwszego sierpeckiego żłobka. Docelowo z opieki korzystać tu będzie 24 …