Jeden rok z panią generał

W sobotę, 10 września, w samo południe odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona wyjątkowej kobiecie – generał Elżbiecie Zawackiej. W Sierpcu spędziła tylko rok, ale ten epizod postanowili upamiętnić sierpeccy znawcy i miłośnicy historii, by przybliżyć losy kurierki komendy głównej Armii Krajowej, jednej z dwóch Polek w historii WP awansowanych na stopień generała brygady.
Historię, losy i sierpecki przystanek w życiu generał Zawackiej postanowił przypomnieć i upamiętnić Kazimierz Czermiński. – Ja to nazywam odkurzaniem historii. Bo do takich wyjątkowych postaci, wydarzeń trzeba powracać. Nowemu pokoleniu sierpczan należy dawać taką informację. Stąd starania, które zmierzają do finału, aby czas pracy, pobytu w Sierpcu generał Zawackiej był udokumentowany i w odpowiedni sposób upamiętniony – mówił Kazimierz Czermiński, pomysłodawca ufundowania tablicy w murach LO im. mjra H. Sucharskiego.
W tej szkole generał Zawacka, jedyna kobieta wśród cichociemnych w roku szkolnym 1955/56 uczyła matematyki. Pracowała w starym budynku obecnego LO (ówczesna nazwa Liceum Korespondencyjne Ogólnokształcące), gdzie dziś mieści się Szkoła Podstawowa nr 2. – Cieszę się, że zachowany i przypomniany będzie ślad tak wielkiej osobowości, jaką była generał Zawacka, wielka patriotka, sierpecka nauczycielka – mówił Kazimierz Czermiński.
Generał Elżbieta Zawacka ps. „Zo” (1909–2009), urodzona w Toruniu, brała udział w kampanii wrześniowej, była emisariuszką i jedyną kobietą wśród „cichociemnych”. Po zakończeniu wojny była więziona przez komunistyczne władze. W latach 1955–1956 miał miejsce sierpecki epizod w jej życiu. Pracowała wówczas w Liceum Korespondencyjnym Ogólnokształcącym.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Pierwszy taki zlot w Sierpcu

Jedenaście najlepszych food trucków, a na nich pyszności pozwalające poznawać i smakować dania z różnych …