Jak sierpecki lud tańcuje

O tym można będzie przekonać się już w najbliższy piątek, 10 września, podczas uroczystego jubileuszu Ludowego Zespołu Artystycznego Kasztelanka. Jubilaci w pełni zasługujący na miano artystycznego ambasadora Sierpca przypomną znane i lubiane motywy z sierpeckiego i mazowieckiego folkloru. Okolicznościowy koncert sprawi, jak mówią słowa poloneza sierpeckiego, że „[…] znów się ziemia zadziwuje jak sierpecki lud tańcuje […]”.
Jubileuszowe obchody rozpocznie o 18.00 półtoragodzinny koncert, na który członkowie zespołu zapraszają do hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2. Po życzeniach i gratulacjach dla jubilata przewidziane jest spotkanie towarzyskie. To, jak mówią członkowie zespołu, będzie czas oddechu, wspomnień, wzruszeń i zasłużonej radości.
Przypomnijmy, że Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka” powstał w 1984 roku. Pierwsze spotkanie odbyło się 8 września. W szeregach zespołu byli głównie studenci, dorośli mieszkańcy Sierpca. Pierwsze taneczne kroki Kasztelanka stawiała pod okiem choreografa Romana Bilskiego. Za kapelę odpowiadał Jerzy Okoń, akompaniatorem był Grzegorz Miedziński. Po kilku miesiącach pracy, w maju 1985r., w murach sierpeckiego Domu Kultury odbył się premierowy koncert. To był początek kilkudziesięcioletniej kariery zespołu, który dziś podbija festiwalowe sceny w kraju i za granicą. Choć funkcjonował z małymi przerwami (w roku 1990r. z zespołu odszedł Roman Bilski, działalność wznowiono w 1993 r. pod kierownictwem Roberta i Jagody Chojnackich), zespół odnosi spektakularne sukcesy.
Przez ostatnich kilkanaście lat działalności grupa pracuje pod okiem Jagody Chojnackiej, kierownika i choreografa zespołu. W ciągu dwudziestu lat istnienia i działalności „Kasztelanka” uczestniczyła w wielu przeglądach i festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą, zdobywając nagrody i wyróżnienia oraz pozostawiając niezapomniane wrażenia artystyczne. Zdobyła m.in. „Brązową Jodłę” na Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Kielcach. Uczestniczyła w festiwalach organizowanych przez sekcję C.I.O.F.F. w Żywcu, Wiśle, Oświęcimiu i Strzegomiu. Reprezentowała Sierpc i Polskę w Turcji, Włoszech, Rumunii, Niemczech, Bułgarii, Węgrzech, Portugalii, Francji, Czechach, Grecji, Belgii, Holandii, Słowacji. Dziś Kasztelanka to ponad osiemdziesiąt osób w trzech grupach wiekowych, kapela, chór. Wśród wielu sukcesów trzeba wspomnieć o trwającym od 1996 roku Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Kasztelania”, którego zespół jest gospodarzem. Impreza gromadzi liczną publiczność i wykonawców z różnych zakątków świata. W repertuarze „Kasztelanka” ma polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, kujawiaka z oberkiem oraz suity tańców i przyśpiewek z różnych regionów Polski, m.in. tańce rzeszowskie, łowickie, opoczyńskie, kaszubskie, jak i tańce miejskie. Zespołowi towarzyszą chór i kapela ludowa w składzie: skrzypce, klarnet, akordeon, flet, kontrabas, trąbka.     rad

Zobacz kolejny artykuł

Niedziela Palmowa w skansenie

Setki osób z całego kraju odwiedziło w minioną niedzielę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyjechali, …