Integracja na ludowo

Już od kilku lat w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu spotykają się osoby niepełnosprawne, ich opiekunowie i miłośnicy mazowieckiego folkloru. X już edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i zarazem XIV Sierpeckich Dni Osób Niepełnosprawnych była okazją do spotkania, wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy w otoczeniu wsi z przełomu XIX i XX wieku.
W imprezie w skansenie wzięło udział ponad 1300 osób. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Swój pobyt w Muzeum rozpoczęli od zwiedzania wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, prezentowanej w zagrodach chłopskich oraz wnętrzach dwóch dworów szlacheckich.
Podczas oglądania ekspozycji zwiedzający mogli poczuć się jak mieszkańcy dawnej wsi. To wszystko dzięki pokazom prac gospodarskich i rzemiosła ludowego odbywającym się przez cały dzień na terenie zagród chłopskich. W wielu z nich mogli wziąć aktywny udział. Ubijali w kierzance masło i smakowali je z chrupiącym chlebem. Prali na tarze koszule, a potem je maglowali. Wykonywali też bibułowe wielobarwne kwiaty, a w izbie zielarki poznawali tajniki ziołolecznictwa i zielarstwa. Plecionkarz chętnie opowiadał, jak i z jakiej wikliny wyplata się najlepsze kosze. W kuźni kowal pokazał, jak wytwarzano narzędzia żelazne, natomiast szewc – jak niegdyś naprawiano obuwie.
Jednak miejscem najbardziej integrującym osoby niepełnosprawne okazała się skansenowska polana. Tu niemal przez cały dzień paliło się ognisko, a wszyscy chętni byli częstowani świeżo upieczonymi kiełbaskami. Fantastyczną zabawę taneczną poprowadziła wiejska Kapela Pana Jacka.
Przełamywaniu własnych słabości w atmosferze współzawodnictwa służyły konkursy. Był konkurs wiedzy ekologicznej pod patronatem starosty sierpeckiego, realizowany w ramach dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, konkurs tańca ludowego, a także wiele konkursów zręcznościowych. Pomocą uczestnikom służyli wolontariusze Stowarzyszenia „Szansa na Życie” z Sierpca. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa militariów przygotowana przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie ukazująca bogate zbiory uzbrojenia oraz elementów wyposażenia żołnierskiego pochodzących z II wojny światowej.
Gospodarzem imprezy było Muzeum Wsi Mazowieckiej, a współorganizatorami starosta sierpecki, burmistrz Sierpca oraz Stowarzyszenie „Szansa na Życie”. Zaproszenie na imprezę przyjęli przedstawiciele samorządów powiatowych z Sierpca, Rypina, Aleksandrowa Kujawskiego, Płocka, Płońska, Lipna, Żuromina oraz instytucji, fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych. X rocznica ustanowienia przez marszałka Mazowsza, Adama Struzika, Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych stała się okazją do podpisania porozumienia między powiatami o współpracy na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Mnóstwo zabawy w skansenie

Dzieci były głównymi bohaterami niedzielnej zabawy w skansenie. Na plenerowe spotkanie przybyło kilka tysięcy milusińskich …