Dla kobiet i kombatantów

Do czwartku, 26 listopada przyjmowane będą w sierpeckim szpitalu zapisy na „Białą niedzielę dla kombatantów”. W tej sprawie najlepiej zadzwonić pod numer 024 275 29 44. – W ramach akcji, 29 listopada z bezpłatnych badań będą mogli skorzystać jednak nie tylko kombatanci, ale też repatrianci oraz inwalidzi wojenni i wojskowi – dodaje Elżbieta Janiszewska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu.
Podczas najbliższej „Białej niedzieli” w Poradni Specjalistycznej zapisane osoby będą mogły wykonać badanie okulistyczne, słuchu, dermatologiczne, reumatologiczne, spirometryczne i EKG. Dodatkowo warto też przyjść na spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu.
„Biała niedziela” rozpocznie się w sierpeckim szpitalu o godz. 10.00. Na badania należy zabrać ze sobą legitymację kombatanta.
– To pierwsza tego typu akcja, ale na pewno nie ostatnia – mówi zastępca dyrektora. W grudniu „Biała niedziela” związana będzie z rehabilitacją.
Panie proszone
na badanie
W sierpeckim szpitalu pomyślano jednak nie tylko o weteranach. Ważne są także kobiety. Dla nich przeprowadzono niedawno „Białą niedzielę ginekologiczno-położniczą”. Z bezpłatnych badań USG, cytologii czy konsultacji w gabinecie ginekologicznym mogły skorzystać panie od 18 roku życia wzwyż. Przyjmowali płoccy lekarze Marzena Lemiec-Brzóska i Ryszard Brzóska. Pracy im nie brakowało.
Koszt prywatnej wizyty u ginekologa jest dość wysoki, zapisy w przychodniach wiążą się z dość długim oczekiwaniem. Choć na „Białą niedzielę” do szpitala również trzeba było się wcześniej zapisać, to zainteresowanie było ogromne i to nie tylko wśród sierpczanek, ale też kobiet z powiatu sierpeckiego.
– Zdajemy sobie sprawę, jak w Sierpcu wygląda dostępność do specjalistów. Musieliśmy wprowadzić zapisy, by zadbać o komfort, by panie nie czekały w kolejkach. Pojawiły się i młode dziewczyny, jak również 70-latki, w tym panie, które nie były u ginekologa od ponad 20 lat. Dla nas ważne jednak to, że w końcu się odważyły przyjść – tłumaczy Elżbieta Janiszewska.
Akcja przyniosła skutki. Lekarze wypisywali skierowania na dalsze badania. – W tym celu właśnie prowadzone są akcje typu „Biała niedziela”, by wcześnie wykrywać zagrożenie dla zdrowia i szybko reagować. Za trzy miesiące planujemy powtórkę – dowiadujemy się w szpitalu. Dodatkowo panie wzięły też udział w programie edukacyjnym z profilaktyki raka szyjki macicy i nowotworów sutka.
Miejmy nadzieję, że tych akcji nie przerwie rozprzestrzeniająca się nowa grypa. Na razie w Sierpcu nie ma powodów do obaw.
– W związku z zagrożeniem epidemiologicznym w kraju, dostaliśmy nowe wytyczne. Na razie nie ma powodu do paniki, choć może się zdarzyć, że tak jak w innych szpitalach, wkrótce ograniczymy liczbę osób odwiedzających chorych w szpitalu – uspokaja Elżbieta Janiszewska. Na razie personel szpitala uczestniczył w szkoleniu przeprowadzonym przez pielęgniarkę epidemiologiczną.
BeeS

Zobacz kolejny artykuł

Mazowieckie święto plonów

W Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędą się tegoroczne dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. …

Integracja, zabawa i folklor

W Muzeum Wsi Mazowieckiej Po raz jedenasty w sierpeckim skansenie odbyło się wyjątkowe spotkanie. Kilkaset …