Brydż, komputer, batik

W Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Sierpeccy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku już przygotowują się do nowego roku akademickiego. Oficjalna inauguracja odbędzie się 13 października. Ci, którzy zdecydują się wstąpić w szeregi studenckiej braci 50+, z pewnością nie będą się nudzić. Czeka na nich ciekawa i bardzo różnorodna oferta wypełniona wykładami, spotkaniami, podróżami, warsztatami.
W Sierpcu Uniwersytet Trzeciego Wieku obecny jest od 2007 roku. Ma już grono wiernych słuchaczy, a każdego roku dołączają kolejni chętni, którzy wyznają zasadę, że na emeryturze nie ma co siedzieć w kapciach. Chcą kształcić się, rozwijać zainteresowania. – Oferta sierpeckiego UTW jest bardzo atrakcyjna. Proponujemy interesujące wykłady z wielu dziedzin nauki oraz zajęcia fakultatywne. Na co dzień współpracujemy z wieloma instytucjami oraz wykładowcami, których zainteresowaliśmy ideą UTW. Współpracujemy m.in. z Muzeum Mazowieckim w Płocku, Krytą Pływalnią w Sierpcu, Klubem Fitness STEP w Sierpcu, Mazowieckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku i tę współpracę bardzo sobie cenimy – prezentuje tegoroczną ofertę UTW jego założycielka w Sierpcu Ewa Wysocka.
Opracowując harmonogram zajęć na rok akademicki 2010/2011, zaproponowała słuchaczom cykle wykładów: „Najpiękniejsze stolice Europy” prowadzone przez pisarza, podróżnika Krzysztofa Dworczyka z Warszawy, „Portrety artystów” prowadzone przez pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku, „Profilaktyka zdrowia” prowadzone przez dr Wiesławę Stopińską z Sierpca, „Poznajemy Chiny” prowadzone przez dr Tadeusza Brandysa z Warszawy, „Moje miasto Sierpc” – wykłady historyka Tomasza Krukowskiego. O Chopinie w Rościszewie i o Grunwaldzie opowie historyk – Paweł Gąsiorowski z Bydgoszczy, zaplanowane są także spotkania z ludźmi zasłużonymi dla Sierpca.
Tradycyjnie w harmonogramie zajęć są liczne zajęcia fakultatywne: lektorat j. angielskiego, j. niemieckiego, brydż sportowy, rzeźba w drewnie, malowanie na szkle, jedwabiu, batik, pracownia komputerowa, ćwiczenia gimnastyczne. Wspólnie z Radą Słuchaczy organizowane będą wycieczki do: Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, dworku w Rościszewie, w którym przebywał Fryderyk Chopin, Muzeum Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Lwowa oraz teatru lub opery. Jak co roku odbędzie się spotkanie wigilijne oraz szereg spotkań towarzyskich. Nowością jest zaproponowana przez Radę Słuchaczy bezpłatna pomoc w nauce dzieciom i młodzieży z zakresu: matematyki, fizyki, j. polskiego, historii, geografii. – To nie pierwszy pomysł dotyczący wspierania innych. Przez minione lata słuchacze włączali się do różnych akcji charytatywnych: zbierali pieniądze dla osób chorych, dla powodzian, przekazali wiele prac plastycznych wykonanych w trakcie zajęć na aukcje, z których dochód przekazano osobom potrzebującym. Czynnie uczestniczyli w życiu kulturalnym Sierpca – wyjaśnia Ewa Wysocka.
W ubiegłym roku w zajęciach uczestniczyło około dziewięćdziesięciu osób. W tym roku z pewnością przybędzie studentów, bo zainteresowanie jest ogromne. Chętni mają jeszcze czas do 10 października, zapisy odbywają się w sekretariacie DK w godz: 8:00-15:00. Słuchacze wpłacają opłatę roczną w wysokości 60 zł, opłatę miesięczną w wysokości 10 zł za udział w wybranym zajęciu fakultatywnym typu: j. angielski, j. niemiecki, pracownia komputerowa, brydż sportowy, ćwiczenia gimnastyczne – 4zł/osoba/godz, wstęp na basen za okazaniem legitymacji studenckiej 6zł/godz.
rad

Zobacz kolejny artykuł

Niedziela Palmowa w skansenie

Setki osób z całego kraju odwiedziło w minioną niedzielę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przyjechali, …