A w niedzielę – żniwa

Pierwsze ścięte z pól kłosy układano na kształt krzyża. Czas rozpoczęcia zbiorów nazywano zażynkami. W niektórych regionach początek żniw wyznaczał głos przepiórki i nawet gdy zboże nie było wystarczająco dojrzałe, wychodzono w sobotę na pole, by ściąć choćby kilka kłosów. Z rozpoczęciem prac cierpliwie czekano na stosowną porę. Jak wyglądały tradycyjne żniwa, można będzie zobaczyć już w niedzielę, 5 sierpnia.
Zgodnie z tradycją żniwa zawsze zaczynano w sobotę, czyli w dzień poświęcony Matce Boskiej. Zboże żęto poświęconymi sierpami i kosami. Przy żniwach pracowały całe rodziny. Nawet dzieci, zazwyczaj gromadnie bawiące się na drogach, posłusznie szły w ślad za rodzicami.
Dziś prawie już zapomniane tradycje żniwne można będzie obejrzeć 5 sierpnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas imprezy plenerowej „Żniwa w skansenie”. Jak słyszymy od pracowników muzeum zapraszających do udziału w wydarzeniu, na muzealne pola wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami. Obok nich pracować będzie żniwiarka konna. – Każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w koszeniu, podbieraniu sierpem czy wiązaniu i ustawianiu styg. Zwiedzający poznają obrzęd „strojenia przepiórki” i proces tworzenia wieńca dożynkowego. Na dzieci czekają warsztaty „Jak to ze zbożem było?”, podczas których nauczą się młócki cepami, oczyszczania ziarna wialnią, a także mielenia ziarna w żarnach oraz w młynku do kaszy. Wszystkie prezentacje odbędą się przy użyciu autentycznych narzędzi i maszyn, w naturalnej scenerii wsi mazowieckiej. Kulminacją muzealnych żniw będą widowiska dożynkowe w wykonaniu zespołów ludowych – słyszymy w sierpeckim skansenie.
A w programie zaplanowano między innymi pokazy prac żniwnych w zagrodach i na polach. Będzie odprawiona msza święta w intencji rolników. Można będzie obejrzeć widowisko „Żeńcy” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa (godz. 12.00, pole przy zagrodzie z Ligówka). Zespół poprowadzi też koncert dożynkowy (godz. 15.00 amfiteatr). Sceny z życia dawnej wsi można będzie oglądać w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy (godz. 10.00 – 17.00). Przez cały dzień będą prezentacje zajęć gospodarskich i rzemiosła w zagrodach chłopskich, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, a dla chętnych przejażdżki konne: bryczką i w siodle.
Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00. Ceny biletów: bilet normalny – 18 zł, bilet ulgowy – 13 zł, bilet rodzinny (2 dorosłych+2 dzieci do 16 roku życia) – 49 zł.

rad
fot. MWM Sieprc

Zobacz kolejny artykuł

Zmiany w sierpeckiej policji

11 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Sierpcu odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę …