fot. Mariusz Kędzierski

Zmiana mistrza

Drużyna OSP Dłużniewo (gm. Radzanowo) była najlepsza wśród męskich zespołów podczas powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych.
Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z powiatu płockiego odbyły się po raz dziewiąty. Tego typu zmagania organizowane są co dwa lata. Tym razem areną zmagań strażaków-ochotników było boisko „Świtu” Staroźreby.
Już od samego rana nie brakowało emocji. Jako pierwsze do rywalizacji ruszyły młodzieżowe drużyny pożarnicze. W sumie rywalizowały cztery zespoły dziewcząt i pięć chłopców. W tej kategorii młodzi adepci strażackiej sztuki musieli poradzić sobie z biegiem sztafetowym z przeszkodami. Na dystansie 400 metrów zawodnicy przechodzili przez drabinę czy przenosili węże. Kolejną konkurencją było tzw. rozwinięcie bojowe. Podczas niej należało pokonać 75-metrowy tor, na którym czekał do przeskoczenia rów, ściana wysokości 60 centymetrów, dwumetrowej długości kładka i sześciometrowy tunel. Później drużyna dzieliła się na dwie grupy i z hydronetek musiała nalać do zbiorników przez niewielki otwór po pięć litrów wody.
Młodzież dawała z siebie wszystko i dostarczyła kibicom sporo emocji. Sprawność oceniali sędziowie, którymi byli zawodowi strażacy. Ostatecznie wśród dziewcząt wygrała drużyna z OSP Radzanowo. Drugie miejsce zajął zespół z OSP Staroźreby, a trzecie OSP Czermno (gm. Gąbin), triumfator poprzednich zawodów. Wśród chłopców najlepsi okazali się młodzieńcy z OSP Słupno, którzy obronili tytuł wywalczony w poprzedniej edycji. Drugie miejsce przypadło w udziale OSP Dobrzyków (gm. Gąbin), a trzecie OSP Radzanowo.
Potem do rywalizacji ruszyły ekipy seniorów. Wystartowało sześć ekip pań i 18 panów. Tutaj też była sztafeta. Na dystansie 350 metrów strażacy musieli m.in. dopiąć wąż do rozdzielacza, przeskoczyć płotek, przebiec po sześciometrowej kładce, przeskoczyć rów, pokonać 1,5-metrową ścianę, która w przypadku zespołów pań zamieniała się w płotek. Kolejna konkurencja to ćwiczenia bojowe. Tu najpierw trzeba było uruchomić pompę, potem podłączyć do niej i wrzucić do zbiornika z wodą spory wąż, następnie rozwinąć kolejny wąż, na końcu którego do specjalnego rozdzielacza były podłączone dwa mniejsze węże, z których leciała woda. Drużyna dzieliła się na dwie grupy. Jedna miała za zadanie wcelować strumieniem wody w niewielkie kółko, a druga strącić cztery pachołki.
Wśród pań najlepiej z zadaniami poradziła sobie ekipa z OSP Rogozino (gm. Radzanowo), przed zespołem OSP Radzanowo i OSP Bądkowo Kościelne (gm. Brudzeń Duży). Wśród panów triumfowała ekipa z OSP Dłużniewo (gm. Staroźreby). Drugie miejsce zajęła drużyna z OSP Bądkowo Kościelne, a trzecie z OSP Boryszewo (gm. Radzanowo).
Cały czas drużyny mogły liczyć na gorący doping publiczności wspomaganej przez gminną orkiestrę dętą ze Staroźreb i zespół mażoretek. Na zawodach nie zabrakło gości, wśród których byli m.in. szef strażaków-ochotników Waldemar Pawlak, poseł Piotr Zgorzelski, starosta płocki Mariusz Bieniek oraz przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …

Jeden komentarz

  1. dłużniewo to gmina radzanowo ?