Żłobek w Słupnie

Więcej dzieci w nowej siedzibie

W Słupnie oficjalnie otwarto nową siedzibę gminnego żłobka. To jedyny żłobek w gminie wiejskiej w powiecie płockim i jeden z nielicznych na całym Mazowszu.
Gminny żłobek w Słupnie do życia powołany został dwa lata temu. Dotychczas mieścił się gościnnie w pomieszczeniach przedszkola „Niezapominajka”. Uruchomienie żłobka okazało się strzałem w dziesiątkę i placówka szybko zyskała popularność. Mogła jednak przyjąć tylko 18 dzieci i spora grupa rodziców musiała odejść z kwitkiem. Wójt Marcin Zawadka rozpoczął więc starania, aby gminny żłobek był większy. I udało się.
W lipcu tego roku rozpoczęła się budowa samodzielnej siedziby żłobka. Obiekt został wybudowany w systemie modułowym na gminnej działce obok Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. I na początku listopada dzieci przeprowadziły się do nowej siedziby. Teraz żłobek może przyjąć 50 dzieci. Na razie jest w nim 31 maluchów, ale jak mówi dyrektor żłobka Jolanta Herc, od stycznia dojdzie jeszcze ośmioro dzieci.
Maluchy mają do dyspozycji dwie sale zabaw z sypialniami i łazienkami. Jest oczywiście szatnia, pomieszczenia socjalne dla personelu, aneks kuchenny. Cztery posiłki dziennie dostarczane są do żłobka z przedszkola. Cały obiekt ogrzewany jest przez kotłownię gazową. Wiosną ma powstać plac zabaw. W żłobku pracuje 10 osób oraz na niepełny etat dietetyczka. Nowa siedziba kosztowała ok. 1,2 mln zł. Z tego blisko 400 tys. zł stanowiła dotacja z rządowego programu „Maluch+”.
Podczas oficjalnego otwarcia nowej siedziby żłobka najbardziej przejęte były dzieci. Tym razem symbolicznej wstęgi nie przecinali oficjele, ale dzieci. Z wielkim zaangażowaniem dokonali tego Jula Kraśniewska i Igor Łęgowski z pomocą dyrektor i jednej z opiekunek. Maluchy zaprezentowały też gościom swoje artystyczne umiejętności i zebrały burzę braw.
A wśród gości byli m.in. wicestarosta płocki Iwona Sierocka, wojewódzka radna Ewa Szymańska, przedstawicielka płockiej delegatury urzędu wojewódzkiego Katarzyna Michalska, władze samorządowe gminy. Każdy z gości przyniósł oczywiście prezenty, np. od samorządu żłobek dostał telewizor, a od starostwa kosz zabawek. Nie zabrakło dużych i małych pluszowych maskotek czy jeździków.
Ewa Szymańska odczytała list od minister rodziny, pracy i polityki socjalnej, Elżbiety Rafalskiej. „Działania na rzecz rodziny to inwestycja w przyszłość. Bardzo się cieszę z otwarcia żłobka w gminie Słupno. Wierzę, że ta placówka będzie miejscem przyjaznym i bezpiecznym” – napisała m.in. Elżbieta Rafalska.
– Składaliśmy wniosek o dofinansowanie z rządowego programu w 2015 r., ale wtedy nie otrzymaliśmy pieniędzy. Złożyliśmy ponownie w 2016 r. i udało nam się utworzyć jednooddziałowy żłobek. Okazał się strzałem w dziesiątkę, więc staraliśmy się dalej. I nam się udało. Dziś mamy żłobek działający samodzielnie – mówił wójt Marcin Zawadka. Dyrektor Jolanta Herc dziękowała wójtowi za determinację i zaangażowanie w dążeniu do powstania samodzielnego żłobka. – Ten żłobek to takie pana dziecko – stwierdziła. (gsz)

 

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …